Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?

Rok 2022 był dla polskiej armii rokiem bez precedensu, podpisane zostały strategiczne umowy gwarantujące dostawy najnowocześniejszego uzbrojenia, 23 kwietnia weszła zaś w życie Ustawa o obronie Ojczyzny.

Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 3 stycznia 2023

Czego dotyczy ustawa?

Zastąpiła ona kilkanaście innych aktów prawnych wydanych w latach 1966-2009, kompleksowo porządkując i regulując tym samym przepisy dotyczące Wojska Polskiego.

Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?Michał Górecki

Trzy główne filary na których opiera się dokument to:

• Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego

• Zwiększenie finansowania Sił Zbrojnych

• Wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej

W praktyce założenia te przełożyły się na:

• Wzrost nakładów na obronność kraju do 3 proc. PKB

• Utworzenie dodatkowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, a, co za tym idzie, zwiększenie stabilności finansowania zakupu sprzętu wojskowego

• Uruchomienie mechanizmów pozwalających na osiągnięcie liczebności Wojska Polskiego na poziomie min. 300 tys. żołnierzy.

• Wprowadzenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

• Wprowadzenie szeregu korzystnych rozwiązań dla żołnierzy i kandydatów do służby wojskowej, mających na celu zwiększenie jej atrakcyjności i konkurencyjności na rynku pracy.

Polska armia rośnie w siłę

Liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrosła w ostatnich siedmiu latach aż o 65 tys. (z 95 tys. w roku 2015 do 160 tys. w 2022). Fakt ten łączyć należy z szeregiem bonifikat i udogodnień przyjętych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Do najważniejszych z nich należą:

Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

• Podniesienie najniższej stawki uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego do 4.560 zł.

• Żołnierze kontraktowi otrzymali takie same uprawnienia jak żołnierze w służbie stałej.

• Wprowadzenie szeregu nowych dodatków pieniężnych dla żołnierzy (min. kompensacyjny, specjalny), a także podwyższenie świadczenia mieszkaniowego (od 1 stycznia 2023 r.)

Wobec niezwykle trudnej i napiętej sytuacji geopolitycznej na tzw. ścianie wschodniej, podjęta została również decyzja o sformowaniu nowej dywizji, która docelowo ma zostać zlokalizowana właśnie na wschodzie Polski.

Nowe instytucje powołane przez Ministerstwo Obrony Narodowej

Na mocy odpowiedniej decyzji Ministra Obrony Narodowej, w styczniu 2022 roku do życia powołane zostały Agencja Uzbrojenia oraz Rada Modernizacji Technicznej. Do ich głównych zadań należy działalność w obszarze szeroko rozumianego pozyskiwania sprzętu wojskowego,

Polska państwem ramowym Eurokorpusu

Podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 2022 roku w Strasburgu, Polska, jako szóste państwo ramowe, przystąpiła do struktur Eurokorpusu. Nasz kontyngent w europejskich siłach szybkiego reagowania dostępnych dla Unii Europejskiej i NATO to obecnie 60 żołnierzy, część z nich objęła ważne stanowiska dowódcze w Kwaterze Głównej.

W skład formacji przygotowującej i kierującej operacjami wojskowymi wchodzi 11 krajów, z których jednak tylko 6 posiada status państwa ramowego, dający możliwość bezpośredniego decydowania o udziale w natowskich i unijnych operacjach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!