Jak sprawdzić swoje punkty karne?

Jako kierowca masz prawo wiedzieć, ile masz punktów karnych. Zapytać o to możesz w komisariacie policji albo dowiedzieć się o tym, za pomocą usługi systemu CEPiK 2.0. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak sprawdzić swoje punkty karne?
 • Damian Jemioło
 • /
 • 3 stycznia 2023

Wyższe stawki mandatów

17 września 2022 r. wzrosły stawki mandatów przyznawanych kierowcom za wykroczenia. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o:

 • 31–40 km/h, zapłacisz 800 zł (w recydywie, tj. po popełnieniu tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat – 1,6 tys. zł);
 • 41–50 km/h, zapłacisz 1000 zł (w recydywie – 2 tys. zł);
 • 51–60 km/h, zapłacisz 1500 zł (w recydywie – 3 tys. zł);
 • 61–70 km/h, zapłacisz 2000 zł (w recydywie – 4 tys. zł);
 • 71 km/h i więcej, zapłacisz 2500 zł (w recydywie – 5 tys. zł).

Prawo jazdy 2023. Co się zmienia?Prawo jazdy 2023. Co się zmienia?Anna Petynia-Kawa

Zwiększyła się też liczba przyznawanych punktów karnych za przekroczenie prędkości. Mowa tutaj o:

 • przekroczeniu prędkości do 10 km/h – 1 pkt karny (wcześniej bez pkt); przekroczeniu prędkości od 11 do 15 km/h – 2 pkt karne;
 • przekroczeniu prędkości od 16 do 20 km/h – 3 pkt karne; przekroczeniu prędkości od 21 do 25 km/h – 5 pkt karnych;
 • przekroczeniu prędkości od 26 do 30 km/h – 7 pkt karnych; przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h – 9 pkt karnych (przed zmianą było 6 pkt);
 • przekroczeniu prędkości od 41 do 50 km/h – 11 pkt karnych (było 8 pkt); przekroczeniu prędkości od 51 do 60 km/h – 13 pkt karnych;
 • przekroczeniu prędkości od 61 do 70 km/h – 14 pkt karnych; przekroczeniu prędkości o więcej niż 70 km/h – 15 pkt karnych.

A zatem jak widzisz – wcale nietrudno o nowe punkty karne i dlatego warto stale kontrolować ich stan.

Jak sprawdzić punkty karne?

Punkty karne sprawdzisz, przychodząc do komisariatu policji i pytając o ich stan – możesz wtedy poprosić odpowiedź ustną lub pisemną. Warto jednak wiedzieć, że informacji udzielają tylko te jednostki policji, które mają odpowiednie możliwości techniczne. Robią to też w konkretnych godzinach i najczęściej w dni robocze.

Żeby otrzymać odpowiedź od policji – musisz udać się do jednostki z ważnym dokumentem tożsamości. Udzielenie informacji o stanie Twoich punktów karnych w przypadku odpowiedzi ustnej jest bezpłatne. Jeśli chodzi zaś o zaświadczenie, to jego koszt wynosi 17 zł.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Swoje punkty karne możesz też sprawdzić przez internet. Potrzebujesz do tego profilu zaufanego. Ten możesz założyć poprzez serwisy transakcyjne, np. PKO Bank, Santander, Bank Pekao, mBank, Bank Millennium, Alior Bank, ING Bank Śląski, BNP Paribas itd.

Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?Martyna Kowalska

Teraz wystarczy, że wejdziesz na stronę www.obywatel.gov.pl, przejdziesz do zakładki „Kierowcy i pojazdy”, a następnie do „Sprawdź punkty karne” i zalogujesz się za pomocą profilu zaufanego.

Liczbę punktów karnych możesz sprawdzić też w aplikacji mObywatel – do jej założenia również potrzebujesz profilu zaufanego. W obu tych miejscach dowiesz się, ile masz punktów karnych, kiedy i gdzie został wystawiony mandat, a także za co.

Co ważne – punkty karne przedawniają się po 2 latach od zapłacenia mandatu. Możesz je też usuwać za pomocą kursu reedukacyjnego. To jednak trwa 4 dni i kosztować Cię będzie 2000 zł. Do 17 września 2022 r. koszt ten wynosił zaledwie 500 zł, a sam kurs trwał jedynie 6 godzin. Co ważne – w kursie reedukacyjnym uczestniczyć można dopiero po zgromadzeniu 24 pkt karnych. Jeśli zatem chcesz tego uniknąć – jeździj zgodnie z przepisami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!