Repolonizacja PKP Energetyki stała się faktem

Polska Grupa Energetyczna stanie się właścicielem PKP Energetyka, firmy posiadającej wyłączność na dostawy energii dla sektora kolejowego oraz usługi utrzymania sieci trakcyjnej. 

Repolonizacja PKP Energetyki stała się faktem
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 4 stycznia 2023

Bezpieczeństwo energetyczne na kolei 

– Repolonizacja PKP Energetyki to efekt zapowiedzi i starań obecnego rządu. Decyzja o przejęciu kontroli nad tą spółką oznacza naprawienie olbrzymiego błędu, jakim było sprywatyzowanie strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa firmy — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Uznał, że kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym na kolei wracają do normy, nie tylko z perspektywy zarządcy linii kolejowych, ale także bezpieczeństwa transportu pasażerskiego oraz cargo.

PKP Energetyka

PKP Energetyka była kiedyś częścią infrastruktury Polskich Kolei Państwowych. Dziś jest nowoczesną grupą spółek i jednym z największych podmiotów polskiego systemu elektroenergetycznego. 

Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 2,9 proc. całej energii dostarczanej w kraju. Wykorzystuje do tego 21,5 tys. km linii energetycznych.

Nie będzie dopłat do pomp ciepła?Nie będzie dopłat do pomp ciepła?Michał Górecki

PKP Energetyka jest odpowiedzialna także za utrzymanie i modernizację sieci elektrycznej oraz za opracowywanie i realizację projektów z zakresu energii odnawialnej. Działa również na rynku komercyjnym, sprzedając energię elektryczną i cieplną firmom i odbiorcom indywidualnym.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, firma przeszła w ostatnich latach szeroki program modernizacyjny wydając na inwestycje 3,8 mld zł.  Przełożyło się to na ponad trzykrotny wzrost wartości rzeczowych aktywów trwałych. 

Obecnie dysponuje 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6 213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Spółka realizuje swoje zadania zatrudniając 4 200 pracowników.

Korzyści dla PGE 

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przekazał, że zakup nowoczesnej spółki PKP Energetyka, z profesjonalną kadrą, umacnia pozycję Grupy jako lidera polskiej energetyki i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

Zaznaczył, że obecna wartość PKP Energetyka to 5,9 mld zł. W 2015 roku PKP Energetyka została sprzedana za 1,4 mld zł.

Spółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest ofertaSpółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest ofertaMikołaj Frączak

Korzyści dla PGE z zakupu PKP Energetyka, które wskazał prezes PGE:

  • wolumen dystrybucji o 11%;
  • sprzedaż energii o 8%;
   • wynik EBITDA o 9%;
    • przychody o około 3 mld zł rocznie.
     Fot. PKP Energetyka

     Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
     Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

     Security Magazine

     Czy ten artykuł był przydatny?

     Newsletter

     Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!