90 procent przerabianej ropy będzie teraz spoza Rosji

24 lutego 2022 roku to data, która na stałe zapisała się w pamięci wielu osób na całym świecie: to dzień, w którym Rosja dokonała napaści na Ukrainę. Skutki tego konfliktu zbrojnego, trwającego już niemal rok, są różne: społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. Występujący konflikt ma wpływ na cały świat.

90 procent przerabianej ropy będzie teraz spoza Rosji
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 stycznia 2023

Ropa naftowa. Zrezygnowano z dostaw od Rosji

Ropa naftowa to surowiec, który towarzyszy człowiekowi w różnych dziedzinach życia. Przerobiony, poddany różnym procesom chemicznym — może być używany, na przykład, jako źródło ciepła (do pieców, kotłów centralnego ogrzewania), jako paliwo napędzające samochody (np. w postaci benzyny czy oleju napędowego). Używa się jej również jako paliwa lotniczego oraz w formie asfaltu, do pokrycia dróg.  Często wykorzystuje się ją również pod postacią smarów.

Jak na Twitterze wspomina prezes spółki PKN Orlen — w styczniu 2023 roku wygasa jedna z umów długoterminowych, która zapewniała stabilność dostaw ropy z Rosji. Dziś mówi o rezygnacji z jej odnowienia — co za tym idzie — następuje konieczność sprowadzania surowca z innych miejsc. W swoim twitterowym wpisie Daniel Obajtek zapewnia także, że po zakończeniu tej umowy 90% dostarczanej do Polski ropy będzie pochodzić spoza Rosji.  

Na brak przedłużenia umowy oraz na rezygnację z dostaw ropy duży wpływ ma występujący konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Niebagatelne znaczenie miała również solidaryzacja z Ukrainą, co za tym idzie — wspólnie z innymi krajami i organizacjami światowymi (na przykład z Unią Europejską) izolowanie Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej i nakładanie sankcji — indywidualnych oraz pakietów mających za zadanie wezwać do jak najszybszego zakończenia konfliktu zbrojnego. 

Skąd Polska będzie mieć ropę?

Rezygnacja z dostaw z Rosji ropy daje nadzieję na nawiązanie współpracy handlowej z innymi krajami, które mogą dostarczać ten surowiec do naszego państwa oraz na wynegocjowanie nowych, lepszych warunków, Dzięki temu może być możliwe uzyskanie oszczędności. Taki zdecydowany krok wskazuje także na absolutny brak poparcia Rosji w konflikcie zbrojnym oraz sprzeciw dla łamania praw człowieka.

Repolonizacja PKP Energetyki stała się faktemRepolonizacja PKP Energetyki stała się faktemMonika Świetlińska

Niezwykle ważna jest globalna współpraca pomiędzy państwami. Oprócz tego należy zrobić wszystko, aby uniknąć sytuacji, w której dostępny jest tylko jeden kanał dostawy ropy, co w przypadku awarii lub różnego rodzaju kłopotów czy występowania konfliktów np. zbrojnych może być problematyczne.

Dziś wiele mówi się o współpracy z Aramco — koncernem paliwowo — chemicznym wywodzącym się z Arabii Saudyjskiej, z którym od kilku lat (od 2016 roku) łączy Polskę umowa długoterminowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!