Nie będzie dopłat do pomp ciepła?

Rosnące koszty ogrzewania, a także duże dopłaty do pomp ciepła spowodowały gigantyczne zainteresowanie pompami ciepła. Teraz posiadacze pomp boją się wysokich rachunków

Nie będzie dopłat do pomp ciepła?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 grudnia 2022

Pompa ciepła nie produkuje energii jak piec. Działa w ten sposób, że pozwala na pozyskiwanie takiej energii. Ogrzewanie pomieszczeń jest więc bardzo ekologiczne. Pompa ciepła może pozyskiwać energię w różny sposób. Mamy na rynku powietrzne pomy ciepła, gruntowe pompy ciepła czy wodne pompy ciepła.

Cieszą się niesłabnącym powodzeniem szczególnie od chwili wybuchu kryzysu węglowego, a także ograniczeń związanych z dostępnością gazu. Obecnie jednak posiadacze pomp ciepła boją się wysokich rachunków za energię. Ma je spowodować powrót stawki VAT do poziomu 23%.

Dopłaty do pomp ciepła

Jak podaje money.pl, według danych Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), w trzecim kwartale 2022 r. roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła domu o pow. 150 metrów kw. to od 2,8 tys. zł do 6,47 tys. zł rocznie w zależności od tego, jak dobrze dom jest ocieplony. To wyliczenia dla 5-proc. stawki VAT.

A będzie więcej, gdy VAT na energię wróci do poziomu 23 proc. Popularność pomp ciepła miały tez wspierać dopłaty do zakupu i montażu tych urządzeń. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał dofinansowanie. Na razie takiego programu jednak nie będzie. Więcej pieniędzy ma być za to przeznaczonych na dofinansowanie w programie "Czyste Powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł.

Jak przekonują przedstawiciele rządu na razie priorytetem jest program „Czyste Powietrze”. Dopłaty to pomp ciepła może będą. Na razie jednak plan tej jest przesunięty. Szczególnie, że coraz więcej wniosków na wymianę ciepła dotyczy właśnie pomp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!