fb

Zakazane substancje w suplemencie. Wykrył je Sanepid

Państwowa Inspekcja Sanitarna z urzędu skontrolowała suplement diety, w którym stwierdzono obecność niedeklarowanej substancji johimbiny. O które suplement chodzi? 

Zakazane substancje w suplemencie. Wykrył je Sanepid
  • Redakcja
  • /
  • 22 grudnia 2022

Produkt wycofany z obrotu

- W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w próbce suplementu diety stwierdzono obecność niedeklarowanej substancji johimbiny — głównego alkaloidu kory johimby, który może wywoływać szereg działań niepożądanych. Kora johimby lekarskiej oraz preparaty z niej uzyskane są zakazane do stosowania w żywności od 15 maja 2019 r. zgodnie z rozporządzeniem Komisji — przekazał Główny Inspektorat Sanitarny.

Do lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmianyDo lekarza zapiszemy się przez internet? Szykują się zmianyMartyna Kowalska

Chodzi o preparat przedtreningowy, MMASTER Raspberry - suplement, jak pisze producent, "oparty o połączenie najbardziej efektywnych składników, wspomagających skupienie na treningu, zwiększających motywację oraz chęć do działania. Pozwala wydłużyć czas treningu, zwiększa siłę wydolność oraz wytrzymałość." W składzie producent rzeczywiście nie wskazuje na obecność tej substancji.

Johimbina — zakazana w żywności

Jak podaje Rynek Aptek, główną aktywną substancją chemiczną obecną w korze johimby jest chlorowodorek johimbiny (alkaloid indolowy), który ma działanie pobudzające i afrodyzjakowe. Jednak chociaż kora johimby była tradycyjnie stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji, nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby sformułować ostateczny wniosek o jej skuteczności. W dodatku może bardzo zaszkodzić.

Stosowanie johimbiny jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do zawału serca, a nawet śmierci. Ponadto połączenie johimbiny z innymi substancjami, np. tyraminą, podnosi ciśnienie krwi może być niebezpieczne.

Mimo, że johimba jest zakazana, często znajduje się w suplementach diety, mimo że nie powinno jej tam być. Od 2015 roku jest zakaz używania kory johimby lekarskiej oraz preparatów z niej uzyskanych w żywności.

Jak wychodziłem z uzależnienia od Red BullaJak wychodziłem z uzależnienia od Red BullaDorota Kraskowska

Nadal jednak, jak pokazała kontrola GIS, używa się jej nielegalnie w suplementach diety. Produkt wyprodukowano dla 7FIT S. A. z  Wrocławia.

Jakie działania podjęto?

- Ze strony producenta (7FIT S.A.) wszyscy zadeklarowani odbiorcy (klienci), którzy zakupili ww. produkt, zostali o zaistniałym fakcie powiadomieni, produkt ten został wycofany i zwrócony do producenta. Po zakończeniu zwrotów od klientów, kwestionowany produkt zostanie poddany utylizacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrocławiu nakazał wycofanie z obrotu przedmiotowego suplementu diety — przekazał GIS.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające. A osoby używające produktu proszone są o zaprzestanie jego pożywania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

O autorze

Czy ten artykuł był przydatny?

Digital marketing - trendy na 2023 rok
firma

Digital marketing - trendy na 2023 rok

Początek każdego roku zwykle przynosi ze sobą wiele rozmów o nadchodzących trendach — reguła ta dotyczy właściwie wszystkich branż. Na podobnych zasadach działa marketing internetowy — tym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!