Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?

Szykują się spore zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zapowiada się, że wzrosną minimalne sumy gwarancyjne. To może spowodować, że za ubezpieczenie OC pojazdu zapłacimy więcej.

Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 grudnia 2022

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Przewiduje on podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczenia komunikacyjne – suma gwarancyjna

Projekt zmian zakłada, że minimalna suma gwarancyjna będzie musiała być wyższa. Po zmianach będzie to w przypadku szkód na osobie – przynajmniej 29 mln 876 tys. 400 zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych, a w przypadku szkód w mieniu – 6 mln 21 tys. 600 zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Przeliczeń dokonano w oparciu o kurs wymiany euro na dzień 22 grudnia 2021 r., który wynosił 4,6320 zł. W euro te sumy wynosić mają: w przypadku szkód na osobie – 5 mln 210 tys. euro i w przypadku szkód w mieniu – 1 mln 50 tys. euro.

"Na tym etapie nie ma możliwości przedstawienia możliwego wypływu wzrostu minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na wzrost składek ubezpieczeniowych z tego tytułu. Dane te zostaną uzupełnione w toku konsultacji publicznych" — napisano w Ocenie Skutków Regulacji.

Podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma oddziaływać korzystnie na ubezpieczających przez zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej, a także zwiększyć maksymalną wysokość odszkodowań wypłacanych poszkodowanym

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!