Twoje mieszkanie jest puste? Zapłacisz podatek

Właściciele mieszkań, w których nie ma lokatorów będą płacić wyższy podatek. Takie plany ma rząd. Podatek obejmie głównie tych, którzy inwestują w nieruchomości.

Twoje mieszkanie jest puste? Zapłacisz podatek
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 grudnia 2022

Rzeczpospolita napisała w piątek, że rząd pracuje nad opodatkowaniem pustostanów. Chodzi o mieszkania, które kupowane są w celach inwestycyjnych. "Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad dwiema koncepcjami. Pierwsza to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)" – czytamy w „Rzeczpospolitej".

Z danych ze spisu powszechnego wynika, że na koniec marca 2021 w całej Polsce niezamieszkanych było prawie 12% mieszkań. To 1,8 mln lokali. W samej Warszawie niezamieszkanych jest 20% lokali (207 tys. mieszkań). Z informacji dziennika wynika, że transakcje na rynku wtórnym będą objęte wyższą stawką podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu od dewelopera, kupujący oprócz VAT, płaciłby dodatkowy podatek. Celem zmian ma być ograniczenie wykupywania mieszkań przez fundusze inwestycyjne.

Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów po nowemu. Będzie drożej?Martyna Kowalska


Podatki lokalne

Wśród propozycji zmian pojawia się też pomysł zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Samorządy mają dostać możliwość uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości na lokale, które nie są zamieszkane np. przez przynajmniej trzy miesiące"

Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych

Sporo kontrowersji wzbudza też pomysł opodatkowania funduszy, które inwestują w nieruchomości. Na tym etapie rząd jednak rezygnuje z tej koncepcji. Jak pisze „Rzeczpospolita”, prowadzone są też prace nad zmianami dotyczącymi amortyzacji. Rozliczenie wydatków na nabycie mieszkań ma być złagodzone od 1 stycznia 2023

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!