Będą ogromne dopłaty do fotowoltaiki. Nawet 50%

Rząd zapowiada nowy program dopłat do fotowoltaiki. Tym razem dla lokatorów bloków mieszkalnych

Będą ogromne dopłaty do fotowoltaiki. Nawet 50%
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 grudnia 2022

Po tym jak z dofinansowania do fotowoltaiki korzystali właściciele domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, teraz pieniądze na podobne działania mają znaleźć się dla lokatorów bloków mieszkalnych.

Z zapowiedzi rządu wynika, że program dopłat będzie skierowany do prosumentów lokatorskich. Dofinansowanie wysokości 50 proc. kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną otrzymają zarówno wspólnoty, jak i spółdzielnie mieszkaniowe. Rozwiązanie ma być dopasowane do prosumenta lokatorskiego. Projekt opiera się na założeniu, że państwo ma pokrywać do 50 proc. kosztów inwestycji w fotowoltaikę instalowaną na budynkach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych.

Prosument lokatorski

Średnia wielkość instalacji o mocy 30 kW i wartości około 150 tys. zł będzie więc mogła być w połowie sfinansowana przez budżet państwa.

Program ma być finansowany z pieniędzy PFR. Na dopłaty ma być przeznaczone pół miliarda złotych.

W ramach programu pojawi się instytucja prosumenta lokatorskiego dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będzie też możliwe odzyskanie 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu energetycznego. Oszczędności będzie można przeznaczyć m.in. na remonty

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Wnioski z tego programu będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja może być przeznaczona na zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, a także modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Wnioski

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!