Rynek nieruchomości w Polsce. Ostry spadek

Dramatyczne dane o sytuacji rynku nieruchomości płyną z raportu Narodowego Banku Polskiego. Jak duże spadki wskazują liczby?

Rynek nieruchomości w Polsce. Ostry spadek
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 grudnia 2022

Drastyczny spadek liczby nowych budowli. Ceny mieszkań w III kwartale 2022 r. w ujęciu nominalnym wzrosły, ale w ujęciu realnym (z uwzględnieniem inflacji) zaczęły spadać – podał Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o sytuacji na polskim rynku nieruchomości.

Dane NBP wskazują, że liczba nowych budów w największych miastach Polski spada znacząco. W III kwartale 2022 r. był to spadek o ok. 55 proc. rok do roku. W III kw. 2021 r. ten wskaźnik wzrastał ok. 12 proc.

Rynek mieszkaniowy w III kwartale 2022 r.

Wśród innych wskaźników przekazanych przez NBP warto odnotować spadek liczby nowych umów na kredyt mieszkaniowy (o ok. 71 proc. rok do roku, wobec wzrostu o ok. 36 proc. r/r w III kw. 2021 r.), sporo oddanych do użytkowania mieszkań (było ich 57,6 tys. mieszkań (spadek o ok. 1,8 proc. r/r). Tak dobry wynik to efekt sporej aktywności deweloperów z ubiegłych lat; o prawie 30 proc mniej niż poprzednim kwartale i o 21 proc. mniej niż rok wcześniej wydano pozwoleń na nowe budowy. Deweloperzy zaczęli budowę 45,1 tys. mieszkań czyli mniej o ok. 32 proc. kw./kw. i mniej o ok. 24 proc. r/r;

W efekcie specjaliści prognozują, że dwa lata czeka nas ogromny dołek na rynku nieruchomości. Będzie ich po prostu brakowało. Na razie średnie nominalne ceny metra kwadratowego mieszkania wzrosły zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Coraz wyższe są też stawki najmu. Gdy jednak uwzględnimy inflację, to ceny w ujęciu realnym są niższe niż rok wcześniej. Najbardziej w ujęciu realnym spadki cen zanotowano w Gdyni (spadek kwartalny) i w Łodzi (spadek rok do roku). Realnie tańsze były też mieszkania w Warszawie. Ceny spadły tu ze średniej 12742 zł do 11 866 zł

Kredyt hipoteczny

Cała sytuacja jest też efektem mizernej dostępności kredytu mieszkaniowego. Maksymalny dostępny kredyt mieszkaniowy zmniejszył się, podobnie jak wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!