Frankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lata

Minister Finansów zdecydował o przedłużeniu do końca 2024 roku rozporządzenia o uldze podatkowej dla tzw. frankowiczów. Tym samym osoby, które mają kredyty walutowe, są zwolnione z podatku PIT od części dochodów, które mają związek z kredytem mieszkaniowym. Na jego mocy podatek nie jest pobierany od umorzonej części wierzytelności oraz świadczeń, które kredytobiorca otrzymał w związku z ujemnym oprocentowaniem kredytu. 

Frankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lata
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 5 stycznia 2023

Zwolnienie z podatku PIT i CIT

Pierwotnie rozporządzenie miało obowiązywać do końca 2022 roku. Jednak rząd dostrzegł potrzebę dalszego wsparcia osób, które mają kredyt walutowy. Dlatego Minister Finansów zdecydował się na przedłużenie o dwa lata obowiązywanie rozporządzenia dotyczącego ulgi dla frankowiczów. Zwolnienie z podatku CIT i PIT będzie utrzymane w takim samym kształcie aż do 31 grudnia 2024 r. To ważna informacja dla wszystkich kredytobiorców, którzy spłacają kredyty walutowe. 

Problem frankowy. Oni już go rozwiązali. Polska pójdzie tym śladem?Problem frankowy. Oni już go rozwiązali. Polska pójdzie tym śladem?Martyna Kowalska

Praktycznie, kredytobiorca, który jest podatnikiem otrzyma zwolnienie z PIT: 

  • świadczeń, które zostały otrzymane przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego, co łączyło się z ujemnym oprocentowaniem,
  • części umorzonej kwoty dla kredytobiorcy, na podstawie zawartej ugody wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego. 

Jak będzie to działać w praktyce?

Ta regulacja obejmuje też nie pobranie podatku CIT od kredytobiorców. To zwolnienie będzie dotyczyło przede wszystkim kwoty dochodów, która będzie równowartością umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów. Będzie to działało analogicznie do działania zaniechania poboru podatku PIT.

Frankowicze – nowości w 2022 roku. Co się zmieniło w walce o finansowy spokój?Frankowicze – nowości w 2022 roku. Co się zmieniło w walce o finansowy spokój?Rafał Stępniewski

Czy zwolnienie mamy uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT? 

Przy tym należy pamiętać o fakcie, że nie musimy w naszym zeznaniu rocznym uwzględniać w zeznaniu rocznym PIT umorzonej kwoty. Dlaczego? Co do zasady w naszym zeznaniu rocznym nie musimy uwzględniać dochodów, które są zwolnione z opodatkowania. Co istotne, bank, który umorzył część zobowiązania kredytobiorcy, nie musi sporządzać i przekazywać tzw. rocznej informacji PIT-11. 

Takie rozwiązanie ma być wsparciem dla kredytobiorców, którzy zmagają się ze stale rosnącymi kosztami zakupu waluty. Osłabienie złotówki źle wpływa na kondycję finansową całych rodzin. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!