Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ w 2023 roku?

500+ to świadczenie pieniężne przysługujące rodzicom wychowującym dzieci. Otrzymywane jest do momentu ich 18 urodzin. To ogromna pomoc w finansowaniu najważniejszych dziecięcych potrzeb. Dzięki niemu można opłacić wycieczki szkolne, wyjazdy wakacyjne czy zakupy dla pociechy. Pieniądze można również odkładać na koncie, aby w późniejszym czasie przekazać dziecku, zadbać o jego przyszłość lub spełnić marzenia.

Kiedy i gdzie składać wnioski o 500+ w 2023 roku?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 10 stycznia 2023

Świadczenie 500+ nie jest zależne od dochodu w rodzinie, przysługuje nie tylko potomstwu biologicznemu, ale też przysposobionemu. Dzięki zmianom w 2019 roku otrzymuje je każde dziecko w rodzinie: pierwsze i kolejne.

Kiedy składać wniosek o 500+?

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wniosek na nowy okres należy złożyć do 30 kwietnia 2023 roku. W przypadku pozytywnej decyzji świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2024 r.

Mobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMonika Świetlińska

Zastosowanie się do odpowiednich terminów jest bardzo ważne: jeśli dokument  wpłynie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po wyżej wspomnianej dacie oczekiwanie na wypłatę 500+ będzie dłuższe.

Nabór wniosków na nowy okres  rusza od 1 lutego 2023 roku. Warto zanotować daty i pamiętać, aby w odpowiednim złożyć odpowiednie dokumenty.

Wniosek o 500+ — gdzie składać, w jakiej formie?

Do końca maja 2022 roku obsługą wniosków  o 500+ zajmowały się Miejskie lub Gminne Ośrodki Pomocy Rodzinie. Od czerwca 2022 nastąpiła zmiana — rozpatruje je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Wniosek o wypłatę świadczenia aktualnie można złożyć internetowo, korzystając z:

  • PUE ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej (lista banków, w których jest taka możliwość dostępna jest na stronie MPiPS).

Także aplikacja  mZUS będzie pomocna — zainstalować ją można na telefonach i tabletach z systemem Android lub iOS.

Wypłata 500+ odbywa się na numer konta, który został wskazany przez osobę wypełniającą wniosek. 

500 plus: Większość rodzin bez przerwy w ciągłości wypłat500 plus: Większość rodzin bez przerwy w ciągłości wypłatMartyna Kowalska

Warto zaznaczyć, że świadczenie nie podlega egzekucji komorniczej, co nie znaczy, że środki nie mogą być zablokowane. Aby móc z nich korzystać należy skontaktować z komornikiem lub inną jednostką, która dokonała blokady (np. US, ZUS, KAS). Dobrym rozwiązaniem jest założenie konta socjalnego, na które będą wpływać jedynie świadczenia rodzinne, przysługujące na dzieci, opiekunom osób niepełnosprawnych. Taki rodzaj konta w dużym stopniu chroni przed blokadą środków pieniężnych, jednak, co jest bardzo ważne — istnienie takiego konta należy zgłosić, wymieniając jakie świadczenia wpływają na nie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!