Fundusze Europejskie 2023. Czy można wnioskować o środki?

Bardzo dużo osób błędnie myśli, że obecnie nie ma dostępnych żadnych dofinansowań w ramach Funduszy Europejskich. Faktycznie, ciągle oczekujemy na pieniądze w ramach KPO. Wciąż jednak jest aktywne 19 konkursów w ramach których można wnioskować o pieniądze na różne cele związane z codziennym funkcjonowaniem firm.

Fundusze Europejskie 2023. Czy można wnioskować o środki?
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 11 stycznia 2023

Fundusze Europejskie 2023 

Obecnie osoby zainteresowane dotacjami unijnymi mogą składać dokumenty w 19 konkursach. Obejmują one: 

Program z zakresu efektywności energetycznej 

To ostatni dzwonek dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego! Tylko do 20 stycznia 2023 r. można jeszcze wnioskować o dofinansowanie na kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. 

Dla kogo jest to dofinansowanie? Dokumenty mogą składać między innymi jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa komunalne, spółdzielnie mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe. Dofinansować w ten sposób możemy: 

  • zainstalowanie w budynku systemów chłodzących, także tych będących OZE, 
   • ocieplenie obiektu, wymianę pokrycia dachowego na nowe, wymianę drzwi, okien zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne, także instalację, 
    • przebudowę oraz budowę instalacji OZE w budynkach, które są energetycznie modernizowane, 
     • przebudowę systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji, zastosowanie w budynkach systemów zarządzania nimi, 
      • wykonanie mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji.

      Dotacja z Urzędu PracyDotacja z Urzędu PracyAnna Malinowska

      Programy z zakresu kompetencji cyfrowych 

      Ostatnie lata to intensywne przenoszenie się wszystkich aspektów życia i pracy do internetu. Powszechna stała się praca zdalna, zmieniają się także modele biznesowe, sprzedaż i obsługa klienta przeniosła się do internetu. Dlatego duży nacisk należy kłaść na znajomość narzędzi cyfrowych w biznesie. 

      Fundusze Europejskie są obecnie wsparciem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Korzystając z nich można sfinansować szkolenia z zakresu rozwijania kompetencji cyfrowych kadry menedżerskiej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie PARP klikając TUTAJ.

      Finansowanie zagadnień związanych z dostępnością firm

      Cały czas można rozwijać mikro, małe i średnie firmy w kierunku dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. O wsparcie można starać się, jeśli: 

      • chcesz, by z Twoich usług lub produktów mogły korzystać osoby ze szczególnymi potrzebami na równi z innymi (technologie asystujące i kompensacyjne), 
      • pragniesz mieć możliwość projektowania produkty, programy lub usługi tak, by były użyteczne dla wszystkich bez potrzeby ich dodatkowej adaptacji (projektowanie uniwersalne), 
      • chcesz wprowadzać takie produkty i usługi na rynek. 

      Szczegółowe informacje na temat tych programów pomocowych oraz bezpłatnych szkoleń i doradztwa znajdziesz klikając TUTAJ

      Ruszają nabory w ramach KPO dla rolnikówRuszają nabory w ramach KPO dla rolnikówAnna Malinowska

      Dofinansowania na projekty związane z ochroną przyrody 

      W styczniu tego roku w województwie warmińsko-mazurskim można wnioskować w konkursie, który jest poświęcony między innymi ochronie parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, jak również ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i siedlisk przyrodniczych. 

      Wnioski o dofinansowanie w programie może składać szereg instytucji: 

      • organizacje pozarządowe, 
      • uczelnie, 
      • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, 
      • jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego, 
      • jednostki sektora finansów publicznych, które posiadają osobowość prawną. 
      • PGL Lasy Państwowe i jednostki organizacyjne pod nie podlegające. 

      Gdzie jeszcze znajdziesz informacje o Funduszach Europejskich? Na terenie całej Polski funkcjonują Punkty Informacyjne Funduszy Europejskiej. Znajdziesz w nich pracowników oraz konsultantów, którzy udzielą Ci bezpłatnej pomocy z tej dziedziny.

      Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
      Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

      Security Magazine

      Czy ten artykuł był przydatny?

      Newsletter

      Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!