NIP/PESEL - podatniku, pamiętaj o tym przy zeznaniu rocznym

Nieubłaganie zbliża się czas zeznań rocznych PIT, które będziemy składać w Urzędach Skarbowych. Bardzo ważne jest, by wpisywać w nich prawidłowy numer PESEL i NIP podatnika. Jest on bowiem obowiązkowym elementem formularzy PIT-11 oraz PIT-40A//11A za 2022 rok. Należy pamiętać o tym, że te dokumenty mamy wysłać drogą elektroniczną w formie prawidłowo wypełnionych i aktualnych wersjach formularzy. 

NIP/PESEL - podatniku, pamiętaj o tym przy zeznaniu rocznym
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 16 stycznia 2023

NIP/PESEL — podstawa prawidłowo wypełnionego PIT-u

Niezależnie, czy składamy własny PIT, czy wysyłamy PIT z informacją o dochodach naszego współpracownika/pracownika, umieszczenie w dokumencie prawidłowego numeru PESEL/NIP jest podstawowym obowiązkiem podatnika lub pracodawcy, w myśl ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.  

Zabezpieczając się przed ewentualnymi błędami, system od stycznia 2022 roku nie pozwala na przesyłanie drogą elektroniczną w usłudze Twój e-PIT informacji PIT-11 za 2022 rok, jeśli wpisze się weń ciąg takich samych cyfr np. 2222222222 czy 7777777777. 

Korzystasz z Tarczy? Podlicz jeszcze raz PIT lub CITKorzystasz z Tarczy? Podlicz jeszcze raz PIT lub CITAnna Malinowska

Dlaczego ważne jest wpisanie prawidłowego NIP-u lub PESEL-u? 

Źle wpisany numer NIP czy PESEL znacznie utrudnia, często także uniemożliwia podatnikowi rozliczenie się z podatku za poprzedni rok w specjalnej usłudze elektronicznej Twój e-PIT. Dlatego bardzo ważne jest podawanie w informacjach przekazywanych do odpowiadającego naszemu miejscu zamieszkania informacji, które pozwalają na szybką i jednoznaczną identyfikację podatnika. 

Bezbłędne wpisanie numeru NIP/PESEL w odpowiednie miejsce umożliwia: 

  • wygodne zalogowanie się do usługi Twój e-PIT osobie, z wykorzystaniem NIP lub PESEL jako danych autoryzujących tą usługę, 
  • szybkie udostępnienie i wygenerowanie osobie, której wysyłamy informację, zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na stronie www podatki.gov.pl i bezproblemowe skorzystania z różnych ulg oraz odliczeń, które mogą umożliwić szybki i sprawny zwrot nadpłaty podatku. 

Frankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataFrankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataAnna Petynia-Kawa

Aktualne wzory formularzy

Ważnym aspektem zeznania rocznego jest również użycie odpowiedniego wzoru formularza — jego aktualnej wersji. Mamy taką gwarancję, korzystając z PIT-11 w wersji 29 a PIT-40A/11A w wersji 21. Takie działanie zapewnia gwarancję, że będzie można sprawnie rozliczyć się korzystając z usługi e-PIT. Prawidłowe formularze znajdziesz klikając TUTAJ

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!