Zadłużamy się na potęgę. Wzrosty w branży pożyczek konsumenckich

Kredyty hipoteczne na rekordowo niskim poziomie. Kredyty konsumenckie za to mocno w górę.

Zadłużamy się na potęgę. Wzrosty w branży pożyczek konsumenckich
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 grudnia 2022

Związek Banków Polskich podał, że wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w grudniu w porównaniu do listopada o 3,5 pkt. do 21,8. Aktywność klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych poprawiła się, na rekordowo niskim poziomie pozostaje aktywność na rynku kredytów hipotecznych.

Większość wskaźników kredytowych miesiąc do miesiąca spada, choć prognozy zakładały wzrost. W grudniu aktywność klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych odnotowała poprawę, jednak na rekordowo niskim poziomie pozostaje aktywność klientów na rynku kredytów hipotecznych.

Rynek kredytowy

Słabnie też zainteresowanie produktami depozytowymi.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w grudniu minus 10 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 10 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł minus 20 pkt., czyli wzrósł o 10 pkt.

„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 7 pkt i wynosi obecnie 25 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 25 pkt, a r/r spadek o 11 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 4 pkt, a r/r jest wyższe o 59 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 11 pkt i wynosi 31 pkt” – czytamy w raporcie. 

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła minus 54 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 19 pkt. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła minus 54 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 14 pkt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!