Kryzys? Dane tego nie potwierdzają

Główny Urząd Statystyczny podał kolejne dane ekonomiczne. Analitycy są zgodni: polska gospodarka wyjdzie obronną ręką z kryzysu.

Kryzys? Dane tego nie potwierdzają
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 grudnia 2022

Kto sprzedaje Polakom węgiel?Kto sprzedaje Polakom węgiel?Monika Świetlińska

Dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej w listopadzie wskazują, że sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać.

Umiarkowany optymizm. Tak najnowsze dane GUS oceniają ekonomiści. Chodzi o dane o sprzedaży detalicznej i produkcji. Wynika z nich, że produkcja nie hamuje tak bardzo jak można byłoby się spodziewać, a konsumpcja cały czas rośnie.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie

Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 1,6 proc, dynamika produkcji budowlano-montażowej w listopadzie wzrosła powyżej oczekiwań. Gdy dołożymy do tego informacje o tym, że płace rosą nieco szybciej, a ceny producentów nie idą w górę już tak szybko, widać wyraźnie, że polska gospodarka trzyma się dość dobrze.

Analitycy Pekao oceniają sytuację dobrze:  „Sprzedaż detaliczna wzrosła o solidne 1,6 proc. r/r, przy oczekiwaniach nieznacznie powyżej zera. Budowlanka też zaskoczyła in plus (4 proc. r/r, oczekiwania -1,6 proc.)". Według ekonomistów ING dane wskazują na to, ze gospodarka zdaje się być odporna na szoki, produkcja mniej hamuje, konsumpcja wciąż rośnie. Spowolnienie ma stopniowy charakter. Specjaliści z biura analiz ING szacują, że wzrost PKB w IV kwartale 2022 r. wyniesie ok. 2,5 proc., w całym 2022 r. ok. 5 proc. Odporność gospodarki na szoki to dobry prognostyk na trudny rok 2023 r” – piszą w swoim komentarzu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!