Kto sprzedaje Polakom węgiel?

Inspektorzy podczas kontroli zebrali informację od prawie 4 tysięcy składów węgla. Od lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące sytuacji na rynku węgla.

Kto sprzedaje Polakom węgiel?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 grudnia 2022

W ramach badania, które UOKiK zwiększył w listopadzie, inspektorzy skontrolowali blisko 3,9 tys. składów węgla. Sprawdzali między innymi wielkość zatrudnienia czy wolumeny sprzedaży.

- Zebrane informacje pozwoliły ocenić strukturę rynku sprzedawców węgla w Polsce. Z analizy danych zbieranych od listopada wynika, że zdecydowanie najwięcej podmiotów prowadzi tylko jeden skład. Podmioty takie stanowią około 88 proc. badanych sprzedawców węgla — poinformował urząd.

Zarobki na węglu

- Zgromadzone dane wyraźnie wskazują, że sprzedażą węgla zajmują się przede wszystkim małe firmy, zatrudniające niewielką liczbę pracowników i osiągające z tytułu sprzedaży węgla relatywnie niewielkie przychody – mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?Martyna Kowalska

Jak zaznaczył, dla większości z nich sprzedaż węgla nie jest główną, a poboczną działalnością. Ponad połowa badanych przedsiębiorców wskazała, że sprzedaż węgla odpowiada za mniej niż 30 procent ich całkowitych przychodów.

Mediana przychodów ze sprzedaży węgla za pierwsze trzy kwartały tego roku dla podmiotów z tej grupy wyniosła około 600 tys. zł. Natomiast sprzedawcy prowadzący nie więcej niż 3 składy węgla stanowią ponad 97 proc. badanych sprzedawców a mediana tych przychodów dla tej grupy wynosiła około 650 tys.

Formy działalności

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności wśród badanych podmiotów to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna oraz spółka osobowa. Pozostałe, takie jak spółka kapitałowa, czy spółdzielnia, są zdecydowanie rzadsze, co ilustruje wykres poniżej.

- Pod względem liczby zatrudnionych pracowników zdecydowanie dominują podmioty zatrudniające do 9 pracowników — jest ich 2072. Analiza danych uzyskanych od najmniejszych sprzedawców pozwala doprecyzować wyniki. Wśród przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników aż 1408 to mikro przedsiębiorstwa do 3 osób — zdradził urząd.

Legalność działalności

W ramach zrealizowanych obecnie kontroli badana jest też legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców, w tym czy przedsiębiorcy spełniają wymóg posiadania konta na portalu cieplo.gov.pl/ i na bieżąco aktualizują cenę sprzedaży węgla. 

Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweOszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweMartyna Kowalska

- Brak spełnienia wymogów skutkuje zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej, która może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 zł, a przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, sankcja może wynieść nawet do 15 000 zł. Obecnie na portalu znajduje się ponad 4,5 tys. dostępnych punktów sprzedaży. Ich liczba zwiększyła się  niemal dwukrotnie od początku listopada — podał UOKiK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!