Jaka kara za groźby wobec policjantów?

Groźby wobec policjantów są przestępstwem, które podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. Warto pamiętać, że policjanci są funkcjonariuszami publicznymi i ich obowiązkiem jest ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego. Jeśli ktoś grozi policjantowi lub stosuje wobec niego przemoc, to taki czyn jest surowo karany.

Jaka kara za groźby wobec policjantów?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 2 stycznia 2023

Internetowe groźby 

Przekonał się o tym 51-letni bydgoszczanin. Mężczyzna na portalu społecznościowym groził pozbawieniem życia policjantom, a następnie jeden z funkcjonariuszy złożył zawiadomienie w tej sprawie. 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

- Wszystko zaczęło się od wpisu na popularnym portalu społecznościowym. Tam na jednym z bydgoskich profili, zamieszczony został niewybredny wpis skierowany do policjantów. Osoba, podpisująca się fałszywym nickiem, groziła policjantom pozbawieniem życia z użyciem nielegalnej broni - poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Wpis zauważyli bydgoscy funkcjonariusze, po czym jeden z nich oficjalnie złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego gróźb karalnych.

- Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wnikliwa i skrupulatna praca policjantów naprowadziła ich na trop bydgoszczanina. Kryminalni zaczęli szukać typowanego mężczyznę na terenie miasta — przekazała bydgoska komenda.

27 grudnia po południu funkcjonariusze namierzyli podejrzewanego i doprowadzili do bydgoskiej komendy.

- Tam śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili 51-latkowi zarzut gróźb karalnych. Następnie podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie oskarżyciel zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci między innymi policyjnego dozoru. Za to przestępstwo grozi do 2 lat pozbawienia wolności - wyjaśniła KWP.

Bezpieczeństwo policjantów

Przepisy karne nakładają obowiązek ochrony bezpieczeństwa policjantów w trakcie wykonywania ich obowiązków. W związku z tym groźby karalne wobec policjantów mogą obejmować:

Będzie pozew. Policja kontra były minister spraw wewnętrznychBędzie pozew. Policja kontra były minister spraw wewnętrznychMonika Świetlińska

  • Groźby karalne polegające na zagrożeniu bezprawnym naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta lub innej osoby.
  • Groźby karalne polegające na zagrożeniu bezprawnym naruszeniem mienia policjanta lub innej osoby.
   • Groźby karalne polegające na zagrożeniu bezprawnym pozbawieniem życia lub zdrowia policjanta lub innej osoby.

    Warto pamiętać, że groźby karalne mogą być zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!