Będzie pozew. Policja kontra były minister spraw wewnętrznych

- Nigdy nie zgodzę się na wydawanie wyroków na policjantów przed zakończeniem postępowania, jak również na przenoszenie jednostkowych sytuacji na generalne oceny całej podległej mi formacji — napisał komendant główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jest zbulwersowany skandalicznymi wypowiedziami w tv, jakoby policjanci "zabijali ludzi".

Będzie pozew. Policja kontra były minister spraw wewnętrznych
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 września 2021

Czy poseł zapłaci 100 tys. zł kary za znieważenie?

 Skandalicznych słów, według komendanta, użył Bartłomiej Sienkiewicz, poseł na Sejm RP, były minister spraw wewnętrznych, któremu kiedyś podległa była również policja. Wypowiedział je w programie Moniki Olejnik "Kropka nad i" w telewizji TVN24.

 - Podjąłem decyzję o skierowaniu przeciwko byłemu ministrowi spraw wewnętrznych pozwu cywilnego za naruszenie dobrego imienia Policji z żądaniem przeprosin i zapłaty 100 tysięcy złotych na wskazany cel społeczny dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach — napisał w oświadczeniu gen. insp. Jarosław Szymczyk, dodając: - Stanowczo będę się także sprzeciwiał nieodpowiedzialnym i nieprawdziwym opiniom i ocenom formułowanym przez uczestników życia społeczno-politycznego. Dlatego też zawsze będę domagał się przeprosin, a w tym konkretnym przypadku z uwagi na skalę pomówienia także wpłaty odszkodowania na cel społeczny.

 Skandaliczne wypowiedzi na antenie

 W ocenie komendanta Sienkiewicz naruszył dobre imię polskich policjantów i honor całej formacji.

 - 7 września 2021 roku (...) komentował zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy Policji, do jakich doszło na przełomie lipca i sierpnia na Dolnym Śląsku. Odnosząc się do wydarzeń z Lubina i Wrocławia, kategorycznie i przesądzająco, kilkukrotnie oskarżył Policję o „zabijanie ludzi”. Stwierdził między innymi, że: „Policja tych ludzi zabiła”, „przyjeżdżają ludzie, którzy nie tylko go nie ratują, ale zabijają”, „sprawowanie władzy zaczyna obfitować w zabójstwa policjantów na ludziach” — zaznaczył przedstawiciel policji, uznając, że wypowiedzi te są niedopuszczalne i nie mogły pozostać bez jego stanowczej reakcji.

Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaRekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaMartyna Kowalska

- Szczególnie bulwersujący jest fakt, że słowa te padły z ust osoby, która w przeszłości kierowała resortem spraw wewnętrznych i miała realny wpływ na funkcjonowanie Policji w tym jej wyposażenia czy system szkoleń policjantów — dodał.

O jakie zdarzenia chodziło?

Generał przypomniał, że nigdy nie wydaje się wyroków przed zakończeniem postępowań wyjaśniających, a z komentarzami należy się wstrzymać do czasu pełnego i rzetelnego wyjaśnienia.

Koronawirus i kontrola policjiKoronawirus i kontrola policjiMartyna Kowalska

Należy przypomnieć, że:

"w sprawie wydarzeń w Lubinie sekcja zwłok wykazała, wbrew twierdzeniom pełnomocnika rodziny, że w wyniku stosowania środków przymusu bezpośredniego nie doszło do uszkodzeń krtani zmarłego, a upublicznione badania toksykologiczne wykazały, że przyczyną śmierci mogły być narkotyki ujawnione w organizmie zmarłego w ilościach toksycznych.

w sprawie zdarzenia na wrocławskim Psim Polu, po zapoznaniu się z nagraniem oraz zeznaniami świadków, Prokurator w publicznej wypowiedzi potwierdził zasadność interwencji. Agresywny mężczyzna, najprawdopodobniej pod silnym wpływem środków odurzających, uzbrojony był w 20 centymetrowy nóż, a funkcjonariusze interweniowali z narażeniem zdrowia i życia. Nie potwierdzono w żaden sposób związku śmierci osoby z interwencją policjantów.

w sprawie związanej ze śmiercią na terenie Izby Wytrzeźwień we Wrocławiu natychmiast wszczęto czynności wyjaśniające, które m. in. w oparciu o analizę nagrania monitoringu z miejsca zdarzenia, zakończyły się wnioskami o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec czterech funkcjonariuszy, wobec dwóch z nich skutkujące zwolnieniem ze służby. Postępowania te toczą się równolegle do postępowania prokuratorskiego, które powinno bezspornie ustalić przyczynę śmierci obywatela Ukrainy na Izbie Wytrzeźwień.

W każdej z tych spraw poleciłem zbadanie przez doświadczonych oficerów Biura Kontroli KGP wszystkich okoliczności związanych z podejmowanymi czynnościami, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy pod kątem stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz reakcji bezpośrednich przełożonych oraz wyższych przełożonych na te zdarzenia."

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!