Ograniczenia w poruszaniu się samochodem w Krakowie. Sprawa w sądzie?

Krakowscy radni przyjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu na terenie miasta. Choć przepisy nie zostały przez wojewodę uchylone, trafią do sądu administracyjnego. Organ ma ocenić te przepisy.

Ograniczenia w poruszaniu się samochodem w Krakowie. Sprawa w sądzie?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 29 grudnia 2022

"Uchwała nie będzie uchylona, natomiast skorzystamy ze środka nadzorczego poprzez złożenie skargi do sądu administracyjnego" — zapowiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Chodzi o to by nie unieważnić jak podkreślono "pierwszej w Polsce i dość wyjątkowej" uchwały o Strefie Czystego Transportu. Właśnie dlatego zdecydowano, że rozwiązania formalno-prawne będą poddane ocenie przez sąd administracyjny.

Ograniczenia w ruchu pojazdów w Krakowie

Najwięcej kontrowersji budzi chociażby sposób organizacji ruchu przy wjazdach do Strefy, w tym np. zjazdach z autostrady, oraz dostępności dla wszystkich kluczowych punktów użyteczności publicznych, jak szpitale czy szkoły.

"Granice Strefy Czystego Transportu powinny być ustanowione w naszej opinii tak, aby dać możliwość zawrócenia lub zmiany kierunku transportu osób, które nie chcą wjeżdżać do tej strefy. Dlatego część naszych pracowników uważa, że nie powinna ona obejmować całego terenu gminy miejskiej Kraków" — zaznaczył wojewoda Łukasz Kmita. "Sugerowalibyśmy władzom Krakowa wyznaczenie takich miejsc na terenie Krakowa, gdzie Strefa Czystego Transportu nie będzie obowiązywała i gdzie będzie można swobodnie zostawić samochód i dojechać do celu komunikacją zbiorową. Na chwilę obecną liczba parkingów park&ride jest niewystarczająca" – dodał cytowany przez media.

Chodzi też o kwestię wykluczenia osób, które posiadają starsze pojazdy. Tacy użytkownicy nie byliby w stanie dotrzeć do szpitali na terenie miasta oraz innych punktów użyteczności publicznej z miejscowości znajdujących się poza Strefą. "Elementem koniecznym do uwzględnienia są odpowiednio zorganizowane węzły przesiadkowe. Należy mieć na uwadze nie tylko dobro mieszkańców Krakowa, ale także okolicznych miejscowości, którzy dojeżdżają" — podkreślił.

Gdy rada Krakowa przyjęła uchwałę, Małopolski Urząd Wojewódzki dostał sześć interwencji w ten sprawie.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie

Uchwała o Strefie Czystego Transportu została podjęta pod koniec listopada 2022. Jej skutkiem jest to, że w kolejnych latach do miasta nie będą mogły wjechać najstarsze samochody. Ograniczenia mają obowiązywać w całym Krakowie, będą wprowadzane w dwóch etapach – pierwszym od 1 lipca 2024 r., drugim od 1 lipca 2026 r.

Od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2026, do miasta nie wjadą samochody najstarsze i najbardziej zanieczyszczające powietrze, tj. około i ponad 30-letnie. Pojazdy zarejestrowane po raz ostatni przed 1 marca 2023 będą tu podlegały łagodniejszym ograniczeniom. Do Krakowa będą mogły wjechać pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie Euro 1, a w przypadku diesli o minimalnej normie Euro 2. Auta zarejestrowane po 1 marca 2023 r. będą podlegały surowszym ograniczeniom – czyli będą musiały spełniać normę Euro 3 dla pojazdów zasilanych benzyną/LPG, a w przypadku diesli normę Euro 5.

Od 1 lipca 2026 r. ograniczenie będzie obowiązywało wszystkie pojazdy. Do SCT nie wjadą samochody benzynowe, które nie spełniają wymogów emisyjnych Euro 3 – chodzi o auta wyprodukowane przed 2000 r.) oraz samochody z silnikiem diesla niespełniające wymogów emisyjnych Euro 5 (auta wyprodukowane przed 2010 r.).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!