Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?

Trwa sprzedaż węgla przez gminy po gwarantowanej cenie. Dystrybucji węgla podjęło się 2400 gmin.

Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2022

W informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że praktycznie wszystkie gminy mają już podpisane umowy na dystrybucję węgla. Formalności finalizowane są ze 100 gminami.

W prawie 1 500 gminach, tj. ok. 60% wszystkich gmin zrealizowano już pierwszą dostawę. Zgłoszone zapotrzebowanie na surowiec przez gminy wynosi prawie 1 800 mln ton węgla do końca roku. 

Zdecydowanie najwięcej dostaw dotarło do województwa kujawsko-pomorskiego (88%), pomorskiego (82%), lubuskiego (78%) i śląskiego (76%). Najmniej węgla dostarczono do tej pory do województwa podlaskiego (38%) i mazowieckiego (49%). 

Dostawy węgla z gminy

Szybkość dostaw węgla zależy w dużej mierze od tego jak szybko gmina zgłosiła się do udziału w programie dystrybucji i kiedy została podpisana umowa. Są takie gminy, w których zrealizowane zostały już całe dostawy.

W kilku województwach podpisywanie umów zakończyło się. Tak jest np. w Bydgoszczy, gdzie proces dystrybucji przebiega bardzo sprawnie. Tutaj umowy zostały podpisane jako jedne z pierwszych. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych zmieniło przepisy uelastyczniając zasady zakupu węgla. Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na dwie transze, jedna w tym roku, a pozostała w przyszłym — wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada. Gminy, które uczestniczą w dystrybucji węgla, nabywają ten surowiec po 1 500 zł za tonę, a odsprzedają za maksymalnie 2 000 zł. 500 złotych przeznaczonych jest na logistykę, czyli transport

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!