Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?

Trwa sprzedaż węgla przez gminy po gwarantowanej cenie. Dystrybucji węgla podjęło się 2400 gmin.

Węgiel z gminy. Gdzie można kupić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2022

W informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że praktycznie wszystkie gminy mają już podpisane umowy na dystrybucję węgla. Formalności finalizowane są ze 100 gminami.

W prawie 1 500 gminach, tj. ok. 60% wszystkich gmin zrealizowano już pierwszą dostawę. Zgłoszone zapotrzebowanie na surowiec przez gminy wynosi prawie 1 800 mln ton węgla do końca roku. 

Zdecydowanie najwięcej dostaw dotarło do województwa kujawsko-pomorskiego (88%), pomorskiego (82%), lubuskiego (78%) i śląskiego (76%). Najmniej węgla dostarczono do tej pory do województwa podlaskiego (38%) i mazowieckiego (49%). 

Dostawy węgla z gminy

Szybkość dostaw węgla zależy w dużej mierze od tego jak szybko gmina zgłosiła się do udziału w programie dystrybucji i kiedy została podpisana umowa. Są takie gminy, w których zrealizowane zostały już całe dostawy.

W kilku województwach podpisywanie umów zakończyło się. Tak jest np. w Bydgoszczy, gdzie proces dystrybucji przebiega bardzo sprawnie. Tutaj umowy zostały podpisane jako jedne z pierwszych. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych zmieniło przepisy uelastyczniając zasady zakupu węgla. Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na dwie transze, jedna w tym roku, a pozostała w przyszłym — wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada. Gminy, które uczestniczą w dystrybucji węgla, nabywają ten surowiec po 1 500 zł za tonę, a odsprzedają za maksymalnie 2 000 zł. 500 złotych przeznaczonych jest na logistykę, czyli transport

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!