Zmiana terminu wypłaty świadczeń ZUS

Część emerytów i rencistów dostanie swoje świadczenia w innym terminie – informuje ZUS

Zmiana terminu wypłaty świadczeń ZUS
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 grudnia 2022

Zmiana terminu wypłaty świadczeń wynika z faktu, że 25 grudnia wypada dzień świąteczny. W związku z tym, ci świadczeniobiorcy, którzy otrzymują pieniądze właśnie tego dnia, dostaną je jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Z informacji ZUS wynika, że dotyczyć to będzie zarówno tych, którzy otrzymują pieniądze przelewem, jak i tych, przekazywanych przez listonosza.

- Seniorzy, których termin płatności świadczenia wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS zadbał o to, aby emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – zapowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Emerytura 2023

Listonosze dostaną pieniądze „do rozniesienia” już 20 grudnia, a ci otrzymujący pieniądze na konto – 22 grudnia.

Ci, którzy mają zaplanowaną wypłatę na 1 stycznia, ZUS planuje przekazanie środków już 28 grudnia (poprzez pocztę), a 29 grudnia na rachunki bankowe.

Waloryzacja emerytur i rent

Jednocześnie warto przypomnieć, że w 2023 świadczenia emerytalne i rentowe będą zwaloryzowane. Waloryzacja ma być na poziomie 113,8 proc. Minimalna podwyżka świadczeń to 250 zł.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa, niż 125 zł.

Czy będzie trzynasta emerytura?

W 2023 roku ma być też wypłacona trzynasta emerytura. Nic nie wskazuje też na to by miała być zlikwidowana czternasta emerytura.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!