Kilkadziesiąt procent - o tyle mogą wzrosnąć koszty energii. Jak sobie z tym radzić?

Od kilku miesięcy właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii – zarówno prądu, jak i gazu. Rachunki zwalają z nóg, a Polacy zastanawiają się, jak zaoszczędzić, by było ich stać na takie opłaty.

Kilkadziesiąt procent - o tyle mogą wzrosnąć koszty energii. Jak sobie z tym radzić?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 20 grudnia 2022

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Wzrosty kosztów energii stanowią dla Polaków realny problem, z którym często nie umiemy sobie poradzić. I potwierdzają to badania Resideo.

Pokazują, że aż 92% respondentów jest zaniepokojonych lub bardzo zaniepokojonych rosnącymi cenami prądu i ogrzewania. Aby zmniejszyć rachunki za energię, nadal sięgają po najprostsze sposoby, wyłączając ogrzewanie całkowicie lub czasowo. 10% przyznaje, że cieplej się ubiera. Zaledwie kilka procent zdecydowało się na modernizację swojego systemu grzewczego, a 8% korzysta z systemów kontroli ogrzewania.

Koszty wzrostu cen energii niepokoją Polaków

Polacy nie są jednak bezczynni i podejmują działania, by kryzys odczuć w jak najmniejszym stopniu — chcą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. 

Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Monika Świetlińska

Najczęściej wskazywanymi sposobami są: 

 • obniżenie temperatury w domu (18%),
 • regulacja temperatury grzania w ciągu dnia (15%),
 • cieplejszy ubiór (10%), 
 • uszczelnianie okien i drzwi (10%), 
 • wyłączanie ogrzewania na czas nieobecności w domu (8%), 
 • obniżanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (8%),
 • modernizację systemu grzewczego (3%). 

Niektórzy podejmują bardziej radykalne i całkowicie wyłączają ogrzewanie (8%) bądź ograniczają ogrzewanie tylko do jednego pomieszczenia (3%). Z urządzeń sterujących ogrzewaniem korzysta kilka procent społeczeństwa (8%). Są i tacy, którzy nie podjęli żadnych kroków. Stanowią oni 8%. 

Wujek Google wie wszystko

Informacji na temat oszczędności nasi rodacy nie szukają u specjalistów, a w internecie.   

- Wydawać by się mogło, że duże zaniepokojenie skłoni Polaków do poszukiwania informacji na temat oszczędzania u rzetelnych źródeł. Jak się jednak okazuje, tylko 15% respondentów zasięga rady u profesjonalnych instalatorów. Najczęściej wskazywanym źródłem informacji jest natomiast Internet, a w szczególności wyszukiwarka Google (50%) i strony z poradami (38%). Właściciele mieszkań polegają też na radach przyjaciół i znajomych (37%) - podaje Resideo.

Polska a inne kraje

Okazuje się, że w innych krajach Europy Wschodniej: Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech mieszkańcy mają podobne preferencje.

- We wszystkich badaniach aż 92% respondentów stwierdza, że są zaniepokojeni lub bardzo zaniepokojeni rosnącymi cenami energii. Natomiast najczęściej wskazywanym sposobem redukcji kosztów ogrzewania jest obniżenie temperatury w domu (21%) - wynika z badań.

Powrót do wyższych stawek VAT w 2023. Za co zapłacimy więcej?Powrót do wyższych stawek VAT w 2023. Za co zapłacimy więcej?Martyna Kowalska

Ponadto mieszkańcy Europy Wschodniej zgodni są także w kwestii źródeł porad na temat oszczędzania na rachunkach — wyszukiwarka Google była przez respondentów wskazywana najczęściej (40%). Wyjątkiem są Węgrzy, którzy najchętniej udają się po radę do profesjonalisty (55%). W Polsce z kolei o wiele częściej decydujemy się na uszczelnianie okien (10%) niż w Czechach (2%) i na Słowacji (2%).

Jak więc zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Resideo w swoim raporcie radzi: 

  • uszczelnić okna,
  • nie zasłaniać grzejników,
   • wyłączać grzejniki na czas wietrzenia pomieszczeń,
    • nie wychładzać, ale też nie przegrzewać pomieszczeń,
     • ubierać się cieplej,
      • obniżyć temperaturę podczas nieobecności w domu,
       • zainstalować inteligentne termostaty.

        Już obniżenie temperatury o 1°C generuje około 6% oszczędności.

        Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
        Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

        Security Magazine

        Czy ten artykuł był przydatny?

        Newsletter

        Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!