Powrót do wyższych stawek VAT w 2023. Za co zapłacimy więcej?

Od 1 stycznia wracają pierwotne stawki VAT. Co będzie droższe?

Powrót do wyższych stawek VAT w 2023. Za co zapłacimy więcej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2022

1 stycznia 2023 stawki VAT wielu produktów wracają na wyższy poziom. W ramach tzw. tarcz antyinflacyjnych rząd wprowadził obniżony VAT na niektóre produkty. Czas obowiązywania tych przepisów mija już 31 grudnia. Jest jednak wyjątek. Zerowy VAT będzie utrzymany na żywność. Taka sytuacja będzie do 30 czerwca 2023

Wyższy VAT na energię

Zdecydowanie największą różnicę w cenie zauważymy w przypadku gazu. Od 1 stycznia 2023 r. będzie to 23%. Trzeba więc przygotować się na ogromne podwyżki. Rząd przygotował się na taki wariant więc proponuje zamrożenie cen czy też zwrot części VAT. Takie rozwiązanie będzie jednak dostępne dla ograniczonej liczby osób.

Wyższy VAT na paliwo

Wraca też wyższy VAT na paliwo. Od 1 stycznia 2023 będzie to 23% (zamiast 8%). Wyższa stawka będzie też w przypadku ogrzewania z kaloryferów i prądu. Wzrost ma być zrekompensowany zamrożeniem cen. Cena zamrożonego prądu obowiązuje do limitu rocznego 2000 kWh dla gospodarstwa domowego, 2600 kWh dla posiadaczy karty dużej rodziny lub 3000 kWh dla rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnością. Po przekroczeniu przez odbiorcę tego progu operator będzie stosował cenę regularną.

Założenie tarcz antyinflacyjnych było takie, że będą obowiązywać przez określony czas. Ten okres się teraz kończy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!