Będzie minimalny podatek dochodowy?

Unia Europejska pracuje nad globalnym podatkiem minimalnym. Ma wejść w życie od 2024 roku.

Będzie minimalny podatek dochodowy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 grudnia 2022

Międzynarodowe koncerny będą musiały zapłacić minimalny podatek? Taki plan zakłada nowa unijna dyrektywa.

Nowa międzynarodowa dyrektywa zakłada, że duże międzynarodowe koncerny mają płacić globalny podatek minimalny. Zdaniem ekspertów, obecny kształt planowanej dyrektywy przyczyni się do ograniczenia przez duże koncerny inwestycji w Polsce i Europie Środkowej.

Co to jest globalny podatek minimalny?

Globalny podatek minimalny ma działać od początku 2024 roku i ma dotyczyć międzynarodowych przedsiębiorstw. Minimalny podatek zapłacą te firmy, których przychód przekracza 750 milionów euro. Zwolnieniem z tego podatku objęto podmioty rządowe, wybrane fundusze inwestycyjne i firmy, które inwestują w nieruchomości. Wolne od podatku będą też spółki zależne, w których co najmniej 95 proc. udziałów należy do tych podmiotów zwolnionych.

Zwolnienie od podatku minimalnego

Zwolnieniem objęte będą też międzynarodowe koncerny, które dopiero rozpoczynają działalność. Chodzi tutaj o sytuację, w której międzynarodowa grupa działa maksymalnie w sześciu krajach, a wartość środków trwałych całej grupy nie będzie przekraczać 50 mln euro.

Wysokość minimalnego podatku globalnego

Ile wyniesie minimalny podatek globalny? Stawkę minimalnego podatku określono na 15 procent. Jeśli w jakimś kraju najniższa stawka podatku będzie wyższa, to grupa kapitałowa będzie musiała „dopłacić” różnicę tak by zapłacić przynajmniej najniższy podatek w danym kraju.

Podatek ma na celu ograniczenie działań, które powodują unikanie opodatkowania. Może się tak dziać gdy duże koncerny zakładają podmioty gospodarcze, nie po to by te prowadziły działalność ale pomagały optymalizować podatek. Z przepisów wyłączone będą te firmy, które w danym kraju prowadzą rzeczywistą działalność. Dzieje się tak, gdy firma ma jakieś środki trwałe (np. budynki, maszyny), a także zatrudnia pracowników. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!