Niskie bezrobocie w Polsce. Są dane za listopad

5,1 proc. bezrobotnych w listopadzie. To najnowsze dane GUS. Pokazują, że bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie.

Niskie bezrobocie w Polsce. Są dane za listopad
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 grudnia 2022

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że stopa bezrobocia w listopadzie 2022 r wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. w październik. To wynik rekordowo niski. Jednak jak wskazują eksperci, wynik może się pogorszyć w przyszłym roku za sprawą spadającego zatrudnienia w wybranych branżach.

W listopadzie było ponad 800,2 tys. bezrobotnych. W rejestrach bezrobotnych w listopadzie przybyło ich ponad 114,3 tys. nowych bezrobotnych. To o 13,1 proc. więcej rok do roku.

Są zarzuty. Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla?Są zarzuty. Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla?Monika Świetlińska


Wzrost bezrobocia w 2023

Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2023 r. bezrobocie może wzrosnąć. W niektórych branżach zmniejszenie zatrudnienia jest bardzo prawdopodobne. W dodatku inflacja dalej będzie przewyższać wzrost wynagrodzeń. Najwyższych zwolnień można spodziewać się w branżach, w których energia stanowi najwyższy udział w kosztach produkcji. To przede wszystkim przetwórstwo surowców, branża chemiczna i motoryzacja. Spowolnienia można też spodziewać się w branży budowlanej, meblarskiej i wnętrzarskiej.

Liczba bezrobotnych

Trzeba pamiętać, że liczba bezrobotnych podawanych przez GUS to zarejestrowani bezrobotni w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Osoby, które po 90 dniach od utraty pracy tracą status bezrobotnego, nie są wliczane do tej statystyki. Trzeba zdać sobie jednak sprawę z tego, że ponad 13 milionów Polaków nie jest aktywnych zawodowo. Nie chcą albo nie mogą podjąć pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!