Kwalifikacja wojskowa 2023. Zobacz, kto dostanie wezwanie

Kwalifikacja wojskowa ma objąć nawet 230 tys. osób. Zobacz, kto dostanie wezwanie.

Kwalifikacja wojskowa 2023. Zobacz, kto dostanie wezwanie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 grudnia 2022

Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Do komisji wojskowych będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko ci, którzy mają 19 lat. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło na jakie roczniki i grupy nałożyło obowiązek stawiennictwa.

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej

Jak można przeczytać w rozporządzeniu dotyczącym kwalifikacji wojskowej w 2023, przed powiatowe komisje lekarskie będą musieli stawić się

·       mężczyźni urodzeni w 2004 r.;

·       mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

·       osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: „A” „D” lub „E” ze wszystkimi konsekwencjami albo zostały  uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej

Stawić przed komisją będą musiały też kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe oraz naukę w szkołach policealnych na kierunkach:

·       lekarskim,

·       weterynaryjnym,

·       pielęgniarskim,

·       psychologicznym,

·       analityki medycznej

·       ratownictwa medycznego

a także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa ma potrwać 60 dni, od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Wezwanie dostanie 230 tys. osób

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!