Maluch Plus – większy budżet na program

Program Maluch Plus, którego kolejna edycja rusza w styczniu 2023 roku będzie miał większy budżet. Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Maluch Plus – większy budżet na program
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 grudnia 2022

Kolejna edycja programu Maluch Plus wchodzi w życie od stycznia 2023r. Tym razem do podziału będzie zdecydowanie wyższy budżet niż wcześniej. Do podziału jest pula 5,5 mld złotych. O tym jak duże dofinansowanie trafi do poszczególnych samorządów będzie wiadomo dopiero po decyzji ile każdy z nich będzie mógł utworzyć miejsc opieki. Decyzje takie zapadną do końca stycznia.

Maluch Plus

Program ma przyczynić się do stworzenia kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Najnowsza edycja programu zakłada, że samorządy nie będą musiały wykonać inwestycji związanej z opieką nad dziećmi w ciągu jednego roku. Jest to bowiem program wieloletni.

Sporą zmianą jest to, że w ramach programu Maluch Plus samorządy nie będą musiały mieć wkładu własnego na realizację inwestycji. Na realizację inwestycji związanych z opieką nad maluchami można będzie wykorzystać pełną kwotę dotacji. Mało tego. Dotacja pokryje nawet podatek VAT.

Program opiera się na specjalnym algorytmie, który oblicza zapotrzebowanie w danej gminie na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech i jakie dofinansowanie może dostać gmina, która chce zbudować żłobek.

Z programu będą mogły skorzystać nie tylko samorządy, ale także inne podmioty, chcące uruchomić taką placówkę.

Każde utworzone miejsce opieki będzie przez trzy lata dofinansowywane kwotą 837 zł miesięcznie. Dzięki temu będą niższe opłaty dla rodziców i mniejsze koszty utrzymania dla samorządów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!