Podatek od psa w 2023. Ile wyniesie?

Podatek od psa wprowadzają lokalnie gminy. Ile wynosi podatek od psa?

Podatek od psa w 2023. Ile wyniesie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2022

Właściciele czworonogów wiedzą, że utrzymanie zwierzęcia sporo kosztuje. Pieniądze trzeba wydać na karmę, zabawki, lekarza. Dodatkowo trzeba też płacić podatek od psa.

Ile wynosi podatek od psa?

Podatek od psa określa gmina. Wysokość podatku od psa ustalana jest samodzielnie przez urzędników lokalnych. Są oni jednak ograniczeni maksymalną stawką, ustalaną co roku przez ministra finansów. W 2022 roku maksymalna stawka podatku od psa wynosi 135 zł.

Gmina sama decyduje, czy na jej terenie będzie obowiązywała opłata za czworonoga. Czy obowiązuje, trzeba sprawdzić w urzędzie. Takie informacje powinny być umieszczone na stronie internetowej gminy.

Podatek od psa 2023

W 2023 roku maksymalny podatek od psa wynosić może 150,93 zł. Stawki oczywiście w poszczególnych gminach są różne. Jeśli gmina określi, że na jej terenie trzeba płacić podatek za czworonoga, to każdy jego posiadacz obowiązkowo będzie musiał uregulować taką opłatę.

Kto nie musi płacić podatku za psa?

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli gmina określi podatek za psa, to nie oznacza automatycznie, że każdy posiadacz czworonoga będzie musiał zapłacić tę daninę. Ustawa wskazuje wyjątki, które zwalniają z obowiązku płacenia podatku za psa. Nie trzeba za niego płacić jeśli posiadacz psa ma:

·       orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,

·       orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,

·       więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Zwolnienie obejmuje jednak tylko pierwszego psa. Jeśli mamy ich więcej, to za drugiego i kolejnego trzeba zapłacić podatek.


Z opłaty za psa zwolnieni są też rolnicy, którzy płacą podatek rolny od użytków o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Opłata będzie w tym przypadku pobrana dopiero za trzeciego i kolejnego psa. Zdarza się, że gminy stosują zwolnienia w przypadku właścicieli psów wziętych ze schroniska albo gdy psy są oznakowane chipem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!