Nowe zasady urlopów rodzicielskich. „Tacierzyński” się nie opłaci?

Nadchodzą zmiany w urlopach rodzicielskich.

Nowe zasady urlopów rodzicielskich. „Tacierzyński” się nie opłaci?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 grudnia 2022

Prawie 40 proc kobiet wychowujących dzieci do lat 3 nie pracuje. To dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zmiana przepisów ma pomóc takie matki zaktywizować zawodowo.

Przepisy aktywizujące kobiety zajmujące się bardzo małymi dziećmi miały obowiązywać już od 2023r. Wciąż jednak nie udało się ich przegłosować. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje" wskazuje, że co trzecia matka wychowująca dziecko do trzeciego roku życia woli zostać w domu, niż iść do pracy. 98 proc. ojców dzieci w tym wieku pracuje. Niewielu z nich korzysta z urlopu rodzicielskiego. W 2021 r. w Polsce z takiej możliwości skorzystało 4 tys. mężczyzn, przy 377 tys. kobiet. Dodatkowo 84 proc. mężczyzn przyznało, że po urodzinach dziecka nie miało dłuższej przerwy w pracy, przekraczającej dwa tygodnie.  

Urlop rodzicielski

- Specjalizacja między rodzicami — kobiet w obszarze domowo-opiekuńczym i mężczyzn w obszarze zawodowym — to częściowo samonapędzający się mechanizm. Kobiety są bardziej zaangażowane w obowiązki domowo-opiekuńcze, co przekłada się na ich mniejsze zaangażowanie w sferę zawodową. Opłacalność finansowa takiej specjalizacji w gospodarstwie domowym często dalej ją utrwala — wskazuje w raporcie Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej. 

Zmiany ma wprowadzić dyrektywa unijna zwana potocznie work-life balance. Ma pomagać wprowadzić równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Projekt zmian wydłuża urlop rodzicielski do 41 tygodni i 43 w przypadku ciąży mnogiej (obecnie kolejno 32 i 34 tygodnie). Jednocześnie zostanie zrównana liczba tygodni niezbywalnego urlopu (płatnego 70 proc.) do dziewięciu — obecnie ojcowie mają dwa tygodnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!