Będą nowe jednostki wojskowe

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie nowych jednostek wojskowych. Oprócz tych zapowiadanych w Kolnie i Grajewie, rozważanych jest kilka innych lokalizacji w województwie podlaskim.

Będą nowe jednostki wojskowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 grudnia 2022

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z samorządami Kolna i Grajewa umowy dotyczące przekazania przez podlaskie samorządy nieruchomości dla nowych jednostek wojskowych.

- Rozmawiamy z władzami samorządowymi jeszcze kilku powiatów województwa podlaskiego, ale nie chcę uprzedzać faktów – mówił Mariusz Błaszczak w publicznym Radiu Białystok. Według ministra jednostki mają być zlokalizowane blisko miejsc zamieszkania żołnierzy. — Nasze doświadczenia jasno wskazują, że jest większe zainteresowanie, jeżeli mogą żołnierze pełnić służbę w miejscu lub niedaleko miejsca, w którym mieszkają. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom — podkreślił szef MON.

Wśród rozpatrywanych lokalizacji kolejnej jednostki są Siemiatycze. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej są już po rozmowach na ten temat z władzami powiatu. W plany tworzenie jednostki bardzo dobrze wpisuje się koncepcja przebudowy drogi ekspresowej S8 z Białegostoku w kierunku granicy z Litwą — do węzła drogowego Raczki koło Suwałk. Inwestycja została wymieniona w rządowym programie budowy dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych w Polsce do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku.

- Podstawowa sprawa to jest połączenie komunikacyjne służące mieszkańcom województwa podlaskiego, ale również cel militarny realizujemy w ten sposób. Zależy nam na tym, żeby wzmocnić relacje sojusznicze. Myślę tu przede wszystkim o naszym partnerze litewskim, ale oczywiście wojska sojusznicze, także USA, ćwiczą w Polsce i na Litwie, a więc ten szlak ma również ważne znaczenie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny — dodał szef MON.

Jednocześnie Błaszczak odniósł się do gorącego ostatnio tematu dotyczącego możliwości przeszkolenia 200 tys. rezerwistów. Według ministra chodzić ma tylko o osoby, które w przeszłości były w wojsku, czyli emerytowanych żołnierzy albo tych, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!