Będą nowe jednostki wojskowe

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie nowych jednostek wojskowych. Oprócz tych zapowiadanych w Kolnie i Grajewie, rozważanych jest kilka innych lokalizacji w województwie podlaskim.

Będą nowe jednostki wojskowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 grudnia 2022

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z samorządami Kolna i Grajewa umowy dotyczące przekazania przez podlaskie samorządy nieruchomości dla nowych jednostek wojskowych.

- Rozmawiamy z władzami samorządowymi jeszcze kilku powiatów województwa podlaskiego, ale nie chcę uprzedzać faktów – mówił Mariusz Błaszczak w publicznym Radiu Białystok. Według ministra jednostki mają być zlokalizowane blisko miejsc zamieszkania żołnierzy. — Nasze doświadczenia jasno wskazują, że jest większe zainteresowanie, jeżeli mogą żołnierze pełnić służbę w miejscu lub niedaleko miejsca, w którym mieszkają. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom — podkreślił szef MON.

Wśród rozpatrywanych lokalizacji kolejnej jednostki są Siemiatycze. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej są już po rozmowach na ten temat z władzami powiatu. W plany tworzenie jednostki bardzo dobrze wpisuje się koncepcja przebudowy drogi ekspresowej S8 z Białegostoku w kierunku granicy z Litwą — do węzła drogowego Raczki koło Suwałk. Inwestycja została wymieniona w rządowym programie budowy dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych w Polsce do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku.

- Podstawowa sprawa to jest połączenie komunikacyjne służące mieszkańcom województwa podlaskiego, ale również cel militarny realizujemy w ten sposób. Zależy nam na tym, żeby wzmocnić relacje sojusznicze. Myślę tu przede wszystkim o naszym partnerze litewskim, ale oczywiście wojska sojusznicze, także USA, ćwiczą w Polsce i na Litwie, a więc ten szlak ma również ważne znaczenie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny — dodał szef MON.

Jednocześnie Błaszczak odniósł się do gorącego ostatnio tematu dotyczącego możliwości przeszkolenia 200 tys. rezerwistów. Według ministra chodzić ma tylko o osoby, które w przeszłości były w wojsku, czyli emerytowanych żołnierzy albo tych, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!