Dostaniesz smsa z NFZ albo ZUS. Jak od kontrahenta

Dostaniesz smsa z NFZ albo ZUS. Jak od kontrahenta
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 grudnia 2022

Zmiana organizacji ruchu, odwołana wizyta u lekarza albo wypłata świadczenia. Już niedługo dostaniemy sms z urzędu podobnie jak te otrzymywane ze sklepu internetowego o statusie zamówienia.

Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – prawo telekomunikacyjne. Chodzi o to by samorządy i urzędy centralne mogły obywatelom wysyłać powiadomienia i komunikaty informacyjne. Ma to działać podobnie jak wiadomość o promocji w ulubionym sklepie internetowym, czy o tym, że paczka zaraz będzie doręczona.

Jeśli na określonym obszarze dojdzie do poważnego wypadku, jest konieczność zmian w organizacji ruchu, w jakiejś szkole doszło do zatrucia albo ewakuacji, to urząd będzie mógł bardzo szybko poinformować o tym fakcie obywateli wysyłając sms.

SMS z urzędu

O statusie spraw również w formie krótkich wiadomości tekstowych będziemy mogli być informowani np. przez NFZ czy ZUS. Co ważne, za taką możliwość nie trzeba będzie płacić. Wystarczy, że nasze dane są w Rejestrze Danych Kontaktowych. Rozwiązanie to będzie dostępne w połowie 2023 roku.

Oczywiście już dziś niektóre urzędy mają możliwość informowania obywateli SMSami o ważnych sprawach. W tym jednak przypadku każdy urząd musiał mieć osobną umowę z firmą telekomunikacyjną. Dzięki zmianie w prawie teraz koszty utrzymania systemu przejmie budżet państwa. Dodatkowo pojawi się nowy sposób autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych. Zamiast smsów z jednorazowymi kodami pojawią się powiadomienia PUSH. Będzie można także autoryzować użytkownika ustalonym przez niego numerem PIN. 

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!