1300 zł dla każdego. Bez żadnych warunków

1300 zł dla każdego bez żadnych warunków? Taki pomysł pojawia się regularnie z ust polityków. Kiedy możemy liczyć na 1300 zł dla każdego?

1300 zł dla każdego. Bez żadnych warunków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 grudnia 2022

Zamiast wsparcia 500+, wyprawki 300+ i innych dodatków, do kieszeni każdego obywatela ma trafiać 1300 zł. Bez żadnych wyjątków. Kwestia tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego pojawia się co jakiś w dyskusji. Taka kwota powinna wystarczyć na zaspokojenie podstawowych osobistych  potrzeb na minimalnym poziomie. Zwolennicy wskazują na kilka korzyści takiego rozwiązania. Z perspektywy państwa wypłata nie wymaga skomplikowanej obsługi, a dla obywatela szansa na mniej stresujące życie.

Kiedy Bezwarunkowy Dochód Podstawowy

O bezwarunkowym dochodzie podstawowym mówi się od lat. Prace nad nim ostatnio przyspieszyły i jest szansa, że wybrani Polacy go otrzymają. Na razie w ramach eksperymentu. Dochód podstawowy ma być wypłacany bez żadnych warunków. Nie ma więc znaczenia, czy ktoś pracuje, czy nie. Jako świadczenie podstawowe wypłacane będzie wszystkim. Rozlicza się je indywidualnie. Dotyczy każdej osoby, a nie rodziny, czy gospodarstwa domowego. Bezwarunkowy dochód podstawowy wypłaca się bezpośrednio w pieniądzu, a nie w formie bonów, czy konkretnych dóbr. I co ważne, ma być wypłacane regularnie, najlepiej raz w miesiącu. Wysokość dochodu bezwarunkowego powinno zapewniać realizację podstawowych potrzeb.

Dochód bezwarunkowy – dla kogo?

Eksperyment ma być uruchomiony w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane — jest oczekiwanie na środki na uruchomienie programu. Jeśli eksperyment potwierdzi wszystkie założenia, być może następnym krokiem będzie wprowadzanie programu najpierw w najbiedniejszych regionach, a na końcu — w całym kraju.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy testowano już w Finlandii, Francji, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. System na razie nie sprawdza się w Wielkiej Brytanii. Wszystko dlatego, że tradycyjne zasiłki działają lepiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!