Komornicy zapłacą odszkodowanie za słynne zajęcie ciągnika za długi sąsiada

Komornicy zapłacą odszkodowanie za słynne zajęcie ciągnika za długi sąsiada

Komornicy zapłacą odszkodowanie za słynne zajęcie ciągnika za długi sąsiada
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 grudnia 2022

37 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania muszą zapłacić komornicy, którzy kilka lat temu zajęli jednemu z rolników ciągnik za długi, które miał jego sąsiad.

Egzekucja komornicza

O sprawie rolnika z Mławy kilka lat temu pisały prawie wszystkie media. W 2014 roku dwoje komorników zajęło rolnikowi ciągnik w ramach egzekucji długu należącego do sąsiada. Asesor komorniczy odebrał mu ciągnik, wystawił go na sprzedaż, choć rolnik ten nie miał żadnego długu. Choć rolnik złożył skargę na czynność przeprowadzoną przez komornika i złożył pozew o zwolnienie ciągnika spod zajęcia, to jednak na niewiele się to zdało. Zanim sąd zajął się sprawą, ciągnik już dawno był sprzedany. Rok po sprawie, komornik zwrócił rolnikowi część wartości ciągnika. Nie chciał jednak zapłacić pozostałej kwoty. Mało tego. Rolnik podniósł kwestię strat spowodowanych przez to, że nie miał swojego ciągnika. Nie mógł wykonywać jesiennych prac w polu więc jego plony w następnym roku były dużo niższe.

Po wielu latach procesu, sąd zdecydował, że komornik i podległy mu asesor mają mają zapłacić rolnikowi kwotę 46,1 tys. zł, z czego 20 tys. to zadośćuczynienie za krzywdę i 26,1 tys. zł odszkodowania za straty w uprawach i dotychczas niezwróconą część wartości ciągnika. Komornicy jednak od wyroku się odwołali. Sąd apelacyjny podtrzymał zasądzone zadośćuczynienie w kwocie 20 tys. złotych ale zmniejszył przyznane mu odszkodowanie do kwoty 17,2 tys. zł.

Egzekucje po nowemu

Sprawa rolnika z Mławy doprowadziła do wielu zmian w egzekucjach komorniczych. Wprowadzono np. obowiązek nagrywania egzekucji, a także przyspieszono rozpatrywanie skarg na czynności komornika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!