Dopłaty do kredytów. Pierwsze mieszkanie bardziej dostępne?

Dopłaty to kredytów to element wsparcia dla wszystkich, którzy chcą mieć kupić pierwsze mieszkanie.

Dopłaty do kredytów. Pierwsze mieszkanie bardziej dostępne?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 grudnia 2022

Program Pierwsze Mieszkanie to wsparcie nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podstawowe założenia programu to dopłaty do kredytu na zakup pierwszego mieszkania, a także konta oszczędnościowe na zakup lokum. Przejrzeliśmy szczegóły projektów. Dopłaty przeznaczone są dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na mieszkanie na kredyt, druga opcja dla tych, którzy chcą na nie dopiero nazbierać.

Zdaniem ekspertów, najnowsza propozycja to połączenie kilku programów, które działały już dawniej.

Jak działa dopłata do kredytu?

Żeby móc otrzymać dopłatę do kredytu, osoba wnioskująca musi mieć nie więcej niż 45 lat i nie mieć mieszkania. Chodzi bowiem o to, by dopłata do kredytu obowiązywała na pierwsze mieszkanie. Osoba samotna nie może mieć kredytu wyższego niż 500 tys. złotych, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Dopłata do kredytu – ile wynosi?

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie stanowić różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.  Dopłata do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwać przez 10 lat. Nie będzie ograniczeń co do standardu i metrażu mieszkania. Nie ma też znaczenia, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027 r. z możliwością przedłużenia.

Konto oszczędnościowe na mieszkanie

Wśród propozycji jest też specjalne konto oszczędnościowe. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania albo taka, która mieszka z przynajmniej dwójką dzieci. W przypadku dwójki dzieci mieszkanie nie może mieć więcej niż 50 metrów kwadratowych, trójki dzieci 75 metrów kwadratowych, a 90 metrów przy czwórce. Jeśli dzieci będzie więcej, to nie będzie istniało ograniczenie powierzchni mieszkania. Zainteresowany będzie mógł systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat kalendarzowych. Minimalna wpłata to 500 zł miesięcznie, a maksymalna 2 tys. Każdego roku będzie można mieć 1 miesiąc wakacji w oszczędzaniu bez konsekwencji. Co ważne wpłaty mogą być w różnej wysokości w ramach wspomnianych wcześniej widełek. Jeśli raz wpłacimy np. 800 zł, to nie trzeba płacić potem co miesiąc takiej samej kwoty tylko mniejszą lub większą. Wystarczy, ze wpłacimy 11 wpłat, a dostaniemy dodatkową premię oszczędnościową. Gdy zakończymy oszczędzanie, to na wydanie środków mamy 5 lat.

Premia za oszczędzanie

Oszczędzając regularnie dostaniemy premię. Będzie ona równa inflacji albo wskaźnikowi wzrostu ceny mieszkania. Do oszczędności zostanie doliczona jedna z dwóch wartości. Ta, która będzie korzystniejsza dla oszczędzającego. Niezależnie od wszystkiego pieniądze będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku. Odsetki będą zwolnione z podatku Belki.

W tym przypadku premia i zwolnienie z podatku Belki będą działać tylko wtedy gdy uzbierane pieniądze wydamy na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!