Ilu więźniów pracuje?

Często pojawiają się pytania ile więźniów pracuje? Odpowiedź dają dane Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ilu więźniów pracuje?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 grudnia 2022

Wiele osób zastanawia się, czy osadzeni w zakładach karnych odbywają karę wyłącznie odpoczywając, czy też pracują?

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że coraz więcej więźniów pracuje. Już dziś w różnych miejscach pracuje ponad 96 proc. więźniów zdolnych do pracy. Wszystko w ramach programu „praca dla więźnia”, który działa od 2016 roku. Zanim program ruszył, pracę miało jedynie 30 proc. osadzonych. W liczbach bezwzględnych liczby tez nie pozostawiają złudzeń. Pracuje ponad 40 tys. osób.

Firm, które przyjmują do pracy więźniów jest ponad 1000. Więźniowie pracują obecnie w kopalniach, w porcie gdańskim przy rozładunku węgla.

Jak działa „Praca dla więźniów”?

Praca dla więźniów to program, który umożliwia resocjalizację skazanych, ułatwia ich readaptację w społeczeństwie, uczy odpowiedzialności za swe postępowanie i – dzięki wynagrodzeniu – umożliwia jego uczestnikom spłatę zobowiązań, m.in. alimentacyjnych. Więźniowie zdobywają też nowe kwalifikacje, co po odbyciu kary ułatwia im znalezienie zatrudnienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!