Więcej dzieci, wyższa emerytura. Nowy plan rządu

Czy za każde dziecko rodzice otrzymają wyższą emeryturę? Media donoszą o rządowym planie poprawy demografii.

Więcej dzieci, wyższa emerytura. Nowy plan rządu
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 grudnia 2022

Jak donoszą media, rządzący pilnie szukają pomysłu na poprawę demografii. Jednym z nich ma być idea uzależnienia wysokości emerytury od ilości dzieci. Założenie jest proste. Dzieci mają odprowadzać 1 proc. podatku od swoich dochodów. Pieniądze mają być przekazywane na fundusz emerytalny ich rodziców. Choć rzecznik rządu Piotr Müller zdementował informacje o takim planie, to źródło Wyborczej, która napisała o nim pierwsza, przekazuje, że taki wariant stymulowania wzrostu demograficznego jest brany pod uwagę przez rząd.

Poprawa demografii

Zdaniem ekspertów jednak taka koncepcja jest bardzo trudna do wprowadzenia. Przede wszystkim dlatego, że seniorzy zostaliby postawieni przed faktem dokonanym, na który teraz nie mają wpływu.

- Co w sytuacji jak ktoś nie wychował tego dziecka, nie miał takich możliwości, jak byłoby to odzwierciedlone w systemie? Mając dziecko z niepełnosprawnością, rodzic nie miałby możliwości potracenia składki z pensji dziecka i to nie byłaby wina rodzica. Więc to dosyć kontrowersyjny pomysł — tłumaczy ekspert, komentujący dla Super Expresu pomysł zmian w emeryturach.

System wydaje się oddziaływać pozytywnie na demografię, mógłby skłonić Polaków do posiadania większej ilości dzieci. Problem jednak w tym, że mógłby dotyczyć przyszłych emerytów, a nie obecnych, a skoro tak, to rozwiązanie zbyt daleko w czasie odsuwa korzyść z posiadania dzieci. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!