Włamanie na LinkedIn. Jak odzyskać konto?
Choć jest dopiero na 9. miejscu pod względem popularności w Polsce (1%), to obok Facebooka (36%) jest najczęściej atakowanym portalem społecznościowym. Jest zagłębiem biznesu, gdzie nie można ukrywać swojej tożsamości i gdzie w stosunkowo prosty sposób można dotrzeć do kadry zarządzającej firm. Być może właśnie dlatego stał się łasym kąskiem dla oszustów. Czy LinkedIn jest bezpiecznym miejscem? Co zrobić kiedy nasze konto na LinkedIn zostanie zhakowane?
- Monika Świetlińska
- /
- 9 grudnia 2022
Jak poznać, czy konto prywatne lub biznesowe jest zhakowane?
Pierwszym dostrzegalnym problemem są trudności z zalogowaniem się na sam profil. Czasami jednak haker działa w ukryciu. W takim wypadku Twój niepokój powinna wzbudzić podejrzana aktywność na LinkedIn, na przykład osoby z listy znajomych, których nie znasz, wiadomości prywatne, publikacja treści, których nie znasz, czy obserwowanie nieznanych profili.
Łatwo więc wywnioskować, że włamanie na LinkedIn (jak zresztą na każde inne konto w mediach społecznościowych) może przebiegać na dwa sposoby:
Facebook. Włamanie na konto. Co robić?Monika Świetlińska
1. kiedy nadal masz dostęp do swojego konta i oszust działa w ukryciu, śledząc Twoją aktywność
2. kiedy oszust blokuje dostęp do Twojego konta i atakuje go od razu.
W każdym tym przypadku odzyskiwanie dostępu przebiega według innej procedury.
Mamy dostęp do konta. Procedury
Jeśli nadal masz dostęp do swojego kota na LinkedIn i zauważyłeś nieprawidłowe logowanie się, masz dużo możliwości. Bardzo ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć konto przed kolejnym takim zdarzeniem.
Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie włamania na konto i opis sytuacji przy pomocy formularza. Później, jeśli możemy zalogować się na konto, wykonujemy to działanie oraz podejmujemy następujące kroki:
- Zmieniamy hasło do LinkedIn. Warto stworzyć kombinację cyfr i liter, która będzie uznawana za silne hasło, którego nie można łatwo zmienić. Unikaj używania takiego samego hasła jakie masz w innych usługach online.
- Uruchom dwuskładnikowy proces weryfikacji logowania. Dzięki temu każde logowanie będziesz autoryzować z pomocą smartfona.
- Sprawdź ostatnie logowania i aktywne sesje pod linkiem. Pozwoli Ci to zweryfikować, kto, gdzie oraz przy pomocy jakiego połączenia sieciowego korzystał z Twojego konta.
- Zweryfikuj, czy dodano nowe adresy e-mail oraz numer telefonu powiązane z Twoim kontem.
- Oceń i sprawdź, czy email powiązany z kontem na LinkedIn jest bezpieczny. Zmień na jego koncie hasło i pamiętaj o tym, by robić to regularnie.
1. Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do konta LinkedIn?
2. Czy można skorzystać z kontaktu z administracją LinkedIn?
3. Czy wysyłka skanu dowodu osobistego do LinkedIn jest zgodne z prawem?
4. Czy powiadamiać policję o włamaniu na LinkedIn?
Na te pytania odpowiedź znajdziesz w bezpłatnym e-piśmie "Security Magazine", które możesz pobrać na trzy sposoby:
1. na platformie #ISSUU - magazyn dostępny tu: https://lnkd.in/dvc38uF6
2. pobierając magazyn bezpośrednio na Twoje urządzenie (smartfon, laptop, tablet) po kliknięciu w "POBIERZ" na naszej stronie: https://lnkd.in/dvc38uF6
3. pobierając magazyn bezpośrednio na Twoje urządzenie (smartfon, laptop, tablet) — klikając w link: https://lnkd.in/dcpbijnu
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.