Facebook. Włamanie na konto. Co robić?
Od około 3 tygodni kilka razy dziennie dostajemy pytania, co robić krok po kroku, kiedy ktoś straci dostęp do swojego konta na Facebooku? Co robić kiedy konto zostanie zhakowane?
- Monika Świetlińska
- /
- 14 listopada 2022
Włamanie na konto Facebook
Nasilają się ataki na indywidualne konta użytkowników Facebooka. Coraz częściej otrzymujemy pytania, co konkretnie robić, kiedy konto zostanie przejęte przez hakera? Co zrobić, gdy nastąpi włamanie na konto Facebook? Jak zgłosić kradzież konta? I przede wszystkim, jak odzyskać konto? Czy jest to możliwe?
Skąd wiadomo, że konto FB zostało skradzione?
Zwykle to nie my sami zauważamy, że coś jest nie tak. Zgłaszają nam to nsi znajomi, którzy np. dzwonią lub piszą, z pytaniem, co się dzieje. Zauważają, że na Twoim koncie pojawiają się dziwne zdjęcia, posty albo wiadomości. Na przykład z linkami, w które nierzadko Twoi znajomi klikają, infekując również swoje konta.
Od 2023 roku PUE ZUS obowiązkowy dla każdegoMonika Świetlińska
Jeśli jednak zostaniesz wylogowany z aplikacji czy z konta, na którym działasz z pozycji laptopa bądź PC i próby poprawnego zalogowania kończą się fiaskiem, z dużym prawdopodobieństwem padłeś ofiarą cyberprzestępcy.
Uratować może Cię uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jeśli obca osoba będzie próbować zalogować się na Twoje konto, Facebook zapyta Cię, czy o Ty.
Co robić, by odzyskać konto?
Możesz znaleźć się w jednej z dwóch sytuacji. Po pierwsze, kiedy nadal masz dostęp do konta, ale widzisz na nim nie swoją aktywność. Po drugie, jesteś całkowicie odcięty od konta.
W pierwszym przypadku, natychmiast zmień w ustawieniach hasło.
Klikasz na swoje zdjęcie w prawym górnym rogu, a dalej w "Ustawienia i prywatność", następnie "Ustawienia". W tej zakładce znajdziesz "Bezpieczeństwo i logowanie". Przejdziesz do karty, gdzie kolejno zobaczysz:
1. "Facebook Protect" (jeśli jeszcze tego nie aktywowałeś, nie zastanawiaj się — zrób to, bo to dodatkowe, zaawansowane opcje ochrony)
2. "Polecane". Klikając tu, sprawdzisz, czy Twoje hasło jest w porządku, czy masz włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz czy Twoje alarmy logowania na Facebooku i na poczcie są włączone. Jeśli któryś z tych obszarów wymaga naprawy, Facebook poprzez Twoje kliknięcie "Kontynuuj" poprowadzi Cię krok po kroku.
3. "Miejsce logowania". Tu przejrzysz listę wszystkich logowań: miast, czasu i urządzeń, z których nastąpiło logowanie. Tu jednak polecamy ostrożność, bo Facebook jest w tym przypadk mocno niepreczyjny. Dla przykładu logowania z Rzeszowa wskazują lokalizację: Bielsko-Biała lub Wrocław, choć czas i rodzaj urządzenia są właściwe. Jeśli z którychś urządzeń już nie korzystasz i chcesz z nich wylogować aplikacje ze swoim kontem, bo np. miałeś ją aktywną w telefonie służbowym, który oddałeś, skorzystaj z przycisku "Wyloguj się ze wszystkich sesji" lub kliknij w trzy kropki przy konkretnej sesji i tam "Wyloguj się". Klikając w "To nie Ty" będziesz dalej kierowany przez Facebooka, po kliknięciu dalej w "Zabezpiecz konto".
4. "Logowanie". Właśnie tu masz opcję "Zmień hasło". Klikasz w "Edytuj", a dalej wpisujesz w okno hasło bieżące, nowe i ponownie nowe, a następnie "Zapisz zmiany".
UWAGA!
Absolutnie nie korzystaj z hasła, którego używasz gdzie indziej, a już tym bardziej na poczcie mailowej czy do internetowego konta bankowego.
Dziś standardem są długie ok. 16-znakowe hasła (tak, tak...) najlepiej ze znakami specjalnymi. Czy wiesz, że proste hasło bez znaków specjalnych haker jest w stanie rozpracować w około kilka... sekund?
5. "Uwierzytelnianie dwuskładnikowe". Polecamy mocno pochylić się nad tą opcją. Dziś to absolutny "must have" ochrony przed atakami na nasze konta. Dzięki niemu przy każdym logowaniu Facebook poprosi Cię o podanie kodu, który dostaniesz SMS-em lub mailem.
6. "Konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń" niebawem zostanie wyłączona przez Facebooka, dlatego pozostawimy ją bez opisu.
7. "Zaawansowane". To ciekawa opcja, która pokazuje Ci zaszyfrowane wiadomości e-mail z powiadomieniami, a także możesz podejrzeć listę wszystkich maili, które otrzymałeś od Facebooka. Możesz dzięki temu porównać, które wiadomości są rzeczywiście od Facebooka, a które od tych, którzy próbują się pod niego podszywać.
Nie tylko Facebook
Zmiany w ustawieniach Facebooka to jedno. Pamiętaj, by zmienić hasło również na poczcie, z adresu której tworzyłeś konto na Facebooku.
Przypominamy:
1. Nie używaj tego samego hasła, którego używasz do logowania na Facebooku (oraz innych social mediach)
2. Hasło kilkunastoznakowe ze znakami specjalnymi
3. Warto też sprawdzić, czy Twoje nowe hasło nie znajduje się na liście haseł skompromitowanych. Być może utworzyłeś super skomplikowanego hasła, ale wcale nie wykluczone, że kiedyś ktoś już takiego hasła używał i zostało ono zhakowane.
Co zrobić, jeśli ktoś włamał się na Twoje konto na FB i nie masz do niego dostępu w ogóle?
Dowiesz się z grudniowego wydania pisma "Security Magazine", do którego lektury gorąco zachęcamy. To magazyn on-line z dawką rzetelnej wiedzy na temat bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa w sieci.
Tymczasem odsyłam do wydania listopadowego (poniżej):
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.