Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonie

Wysłużone bojowe wozy pancerne będą zastępowane nowymi pojazdami. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o testach BWP Borsuk na poligonie. Resort zapowiada, że polski sprzęt ma być interoperacyjny ze sprzętem bojowym NATO. 

Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 listopada 2022

Testy Borsuka w warunkach poligonowych

Pracowicie rozpoczął się ten tydzień na strzelnicy czołgowej w Orzyszu. W poniedziałek 14 listopada przeprowadzono testy polskiego bojowego wozu piechoty Borsuk w warunkach poligonowych. Ćwiczenia obserwował wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. „Zależy nam na czasie, żeby jak najszybciej zastąpić zużyty sprzęt — sprzętem nowoczesnym. Mogliśmy zobaczyć jak sprawuje się Borsuk. Jest to niewątpliwie nowoczesny sprzęt, który jest produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy” – powiedział minister.

Co to jest BWP Borsuk? 

BWP Borsuk powstał na uniwersalnej i modułowej platformie gąsienicowej. Pojazd posiada zdalnie sterowany wieżowy system ZSSW-30, który znajdzie także zastosowanie w nowych egzemplarzach Rosomaków. Posiada ona armatę kalibru 30 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane. Systemy znajdujące się na pokładzie Borsuka pozwalają na zwalczanie piechoty, pojazdów opancerzonych wroga, a nawet celów powietrznych. Jest on przeznaczony do eliminacji z pola walki szeregu zagrożeń

Jak informuje MON, odpowiedzialne za projekt jest konsorcjum, na czele którego stoi Huta Stalowa Wola S.A. (HSW S.A.). Nie prowadzi jednak tego projektu samodzielnie. W ramach konsorcjum działają takie podmioty jak: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A, ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

BWP Borsuk następcą BWP-1

BWP Borsuk jest następcą pojazdów typu BWP-1. Nowość testowana jest przez 16. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną. Jak wyjaśnia MON, to nowoczesny pojazd gąsienicowy, którego przeznaczeniem jest służba dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Na załogę składają się trzy osoby: dowódca, operator działonowy oraz kierowca. W przedziale desantowym może być przewożonych w rejony pola walki sześciu żołnierzy.

BWP Borsuk charakteryzuje się zdolnością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych”– informuje MON. Jego prędkość maksymalna na drogach utwardzonych to 65 km/h. W przypadku pływania mowa o prędkości do 8 km/h. Wariant podstawowy pojazdu waży 28 ton. 

ZDJĘCIE: MON | GOV.PL/OBRONA-NARODOWA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!