Lekcje historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Wiele wskazuje na to, że wirtualna rzeczywistość (VR) może stać się powszechnie stosowanym narzędziem wspierającym edukację. Tym razem blisko 300 uczniów jednej ze stołecznych szkół podstawowych wzięło udział w pokazach dwóch filmów – „Kartka z Powstania” oraz „Wiktoria 1920” zrealizowanych właśnie w technologii VR. 

Lekcje historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2022

Innowacyjna historia – o co chodzi w projekcie?

Uczniowie jednej z warszawskich szkół mieli okazję wziąć udział w przedsięwzięciu „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”. Projekt składa się z dwóch części: pokazu dla uczniów klas siódmych i ósmych oraz specjalnej prezentacji dla nauczycieli. W tym przypadku filmy o wojnie polsko-bolszewickiej oraz Powstaniu Warszawskim prezentowano w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Seanse poprzedził wstęp wprowadzających młodych odbiorców w tematykę filmów.

W Łodzi powstał pierwszy kampus 5G. Impuls dla startupówW Łodzi powstał pierwszy kampus 5G. Impuls dla startupówMikołaj Frączak

Gogle VR na wyposażeniu szkół?

W tym przypadku uczniowie otrzymali na czas seansu gogle VR wraz z instrukcją ich używania. Po seansie przewidziano czas na dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami. 

Niewykluczone, że w przyszłości, wraz z powstawaniem kolejnych produkcji edukacyjnych w technologii wirtualnej rzeczywistości, gogle VR staną się naturalnym elementem wyposażenia szkoły tak jak mikroskopy, wielkoformatowe mapy, czy modele figur geometrycznych. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki docenia technologię VR w oświacie

To, że ministerstwo Edukacji i Nauki docenia technologię VR w oświacie, widać na przykładzie przedsięwzięcia tego resortu pod nazwą „Innowacyjna historia”. Jego celem jest rozpowszechnienie nowych technologii jako skutecznych, angażujących narzędzi edukacyjnych, a także rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów. Nie bez znaczenia jest także innowacyjne promowanie historii Polski oraz podniesienie wiedzy historycznej wśród uczniów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!