W Łodzi powstał pierwszy kampus 5G. Impuls dla startupów
Przestrzeń do testowania innowacyjnych rozwiązań opartych na sieci piątej generacji (5G) powstała w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Mowa o kampusie 5G LAB, w którym mają być rozwijane takie pomysły, jak autonomiczne wózki widłowe, cyfrowe bliźniaki fabryk, czy transmisje VR oparte na systemie kamer 360 stopni.
- Mikołaj Frączak
- /
- 31 maja 2021
Innowacje a 5G
Już nie tylko wielkie miasta, ale także niektóre małe miejscowości w różnych zakątkach kraju znajdują się w zasięgu 5G, która zdaniem ekspertów, zmieni realia prowadzenia biznesu, oraz będzie impulsem dla wielu nowych, technicznych rozwiązań. Zanim jednak nowa technologia telekomunikacyjna wejdzie do powszechnego użytku, wiele technologicznych firm prześciga się w proponowaniu innowacyjnych rozwiązań, które jeszcze w dobie samego LTE nie miały racji bytu.
Łódzka Specjalna Stefa Ekonomiczna wraz z partnerami takimi jak Orange, Ericsson oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomiła kampus 5G LAB, która zgodnie z założeniami ma być poligonem doświadczalnym dla wynalazków opartych o działanie sieci 5G.
Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak
Ekosystem 5G dla startupów
Jak wyjaśnia wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE), laboratorium opiera się na specjalnie stworzonym do tego celu „ekosystemie 5G” zlokalizowanym na terenie strefy. „Tworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G będą korzystać z infrastruktury zapewniającej minimalne opóźnienia umożliwiające zarządzanie fabrykami na odległość, w czasie rzeczywistym, komunikację maszyn oraz przepływ dużej ilości danych” – powiedziała, cytowana w komunikacie resortu rozwoju.
Jak dodała — „Dzięki akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce przemysłowych zastosowań sieci piątej generacji”.
Miliony złotych na rozwój innowacji 5G
Jak informuje ŁSSE, wewnętrzna sieć 5G będzie mogła być wykorzystywana przez startupy, które funkcjonują w akceleratorze S5 strefy. Mogą one liczyć na różnego rodzaju wsparcie, w tym merytoryczne, mentorskie i finansowe. Do 40 startupów trafi blisko 13 mln złotych wsparcia.
Prędkość internetu 5G
W przypadku 5G LAB działającego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej prędkość bezprzewodowego pobierania danych ma sięgać zawrotnej prędkości 850 Mb/s przy jednoczesnym wyeliminowaniu opóźnień. Dzięki temu startupy będą mogły testować innowacje wykorzystujące najnowsze technologie, które zostały przygotowane zarówno dla inwestorów jak i partnerów łódzkiej strefy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.