Gdzie w Polsce można korzystać z technologii 5G? (Czerwiec 2021)

5G – ten skrót brzmi jak obietnica – szybszego internetu i nowych możliwości w rozrywce, biznesie i codziennym życiu. Sprawdziliśmy na bazie aktualnych map zasięgu publikowanych przez czterech największych operatorów w naszym kraju, gdzie w Polsce można korzystać z technologii 5G?

Gdzie w Polsce można korzystać z technologii 5G? (Czerwiec 2021)
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 czerwca 2021

Jak korzystać z technologii 5G?

Technologia 5G to najnowszy standard w telekomunikacji mobilnej zapewniający prędkość ściągania danych na poziomie kilkuset megabitów na sekundę. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić trzy warunki: Po pierwsze — usługa musi być świadczona w naszej ofercie, po drugie, musimy dysponować odpowiednim sprzętem (wybór już teraz jest spory), po trzecie wreszcie, musimy znajdować się w zasięgu tej technologii. I właśnie z tym punktem, może być teraz największy problem, bowiem w przeważającej części terytorium Polski możemy, co najwyżej korzystać z technologii 4G LTE. 

Kto ma największy zasięg 5G w Polsce?

Posiłkując się oficjalnymi mapami zasięgu prezentowanymi przez operatorów telekomunikacyjnych, oraz śledząc informacje prasowe, oraz artykuły na branżowych portalach, największy zasięg sieci piątej generacji ma Plus (Polkomtel). Według zapewnień operatora pokrycie superszybkiego internetu dotyczy terenów zamieszkałych przez 12 milionów Polaków, czyli około 1/3 populacji Polski. 

Dużo mniejsze pokrycie wg map ma T-Mobile oraz Orange, skupiający się (jak można sądzić po mapach) głównie na dużych miastach i aglomeracjach. Choć nie jest to zasadą. 

Swoją drogę w budowaniu 5G wytycza Play, którego nadajniki generacji numer pięć można spotkać zarówno w Warszawie, Trójmieście czy Wrocławiu, jak również na Mazurach, wschodnim Mazowszu oraz na Podhalu. 

Uwaga! Niniejsze zestawienie stworzyliśmy na podstawie publikowanych przez operatorów map zasięgu 5G na oficjalnych stronach internetowych – stan na 06.06.2021. Z uwagi na rozwój sieci, niektóre dane mogą się wkrótce zmienić lub być nieaktualne!

Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak


5G w Plusie

Operator sieci Plus, spółka Polkomtel może pochwalić się aktualnie największym geograficznie zasięgiem 5G. Według zapewnień operatora obecnie w zasięgu telefonii piątej generacji jest 12 mln Polaków. 

Plus jest jedyną siecią wg map zasięgu, która oferuje najnowszy internet we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, a także w wielu mniejszych miejscowościach. Np. jadąc na wakacje nad morze, oprócz Trójmiasta bez problemu skorzystamy z sieci 5G w takich miejscach jak Dźwinów, Pobierowo, Kołobrzeg, Mielno, Unieście, Rowy czy Władysławowo. Nadajniki nowej generacji Plusa znajdują się także w większości byłych miast wojewódzkich jak Piotrków Trybunalski, Sieradz, Legnica, Częstochowa, Tarnobrzeg czy Suwałki.

Inwestycje w infrastrukturę 5G Polkomtel przeprowadził także w szeregu mniejszych miast, przykładem może być Kazimierza Wielka w Świętokrzyskiem, Działdowo w Warmińsko-Mazurskiem, czy Nowe Miasto nad Pilicą w Mazowieckiem. Plus jest obecnie jedyną siecią, na której mapach widać równomierny rozwój sieci 5G na terenie całego kraju. I choć większość terenu znajduje się jeszcze poza jej zasięgiem, jadąc przez Polskę, bez problemu znajdziemy miejsca, w których na wyświetlaczu pojawi nam się oznaczenie najnowszej technologii telefonii komórkowej.

Dość duże obszary zasięgu 5G Plus posiada wokół dużych miast i aglomeracji. W przypadku stolicy, oprócz Warszawy pokrycie piątą generacją sięga od Żyrardowa i Grodziska Mazowieckiego na zachodzie po Kobyłkę, Wołomin i Radzymin na wschodzie. Dość dobrą sieć nadajników 5G znajdziemy także w Aglomeracji Górnośląskiej, w gminach wokół Wrocławia, Poznania, Szczecina i Bydgoszczy.

5G w T-Mobile

W przypadku T-Mobile, na aktualnie publikowanej mapie 5G brakuje niestety wielu miast wojewódzkich, szczególnie tych położonych na zachodzie i wschodzie kraju. Aktualnie, zasięg 5G u magentowego operatora to kilka wysp położonych wokół Warszawy, Trójmiasta, Chełmży w Kujawsko-Pomorskiem (ale już nie Torunia czy Bydgoszczy), Łodzi, Płocka, Kielc, Starachowic, Częstochowy, Katowic (wraz z częścią aglomeracji), Krakowa, Rzeszowa, Opola, Wrocławia, Bielska-Białej i Poznania. 

Poza Trójmiastem próżno szukać innych nadmorskich miast i miejscowości z zasięgiem 5G. Najnowsza generacja telefonii od T-Mobile nie ma wg mapy ani jednego nadajnika w takich województwach jak zachodniopomorskie, lubuskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie czy lubelskie. Biorąc pod uwagę rozwój technologii, w każdym momencie może się to jednak zmienić. 


5G w Orange


Niemal bliźniaczo do zasięgu T-Mobile wygląda pokrycie siecią 5G w przypadku Orange, za wyjątkiem Chełmży w Kujawsko-Pomorskiem. Również tutaj, nie znajdziemy tej sieci we wszystkich miastach wojewódzkich. Porównując mapy Orange i T-Mobile można odnieść wrażenie nieco mniejszych obszarów w danych miastach, jednak może to wynikać z przyjętej metodologii nanoszenia dostępności sygnału na mapę. Poza tym wszystko jest tak samo, jak w poprzednim opisie dotyczącym magentowego operatora. 

5G w Play 

Trzeba przyznać, że ciekawie wygląda pokrycie zasięgiem sieci 5G w sieci Play, choć rzuca się w oczy fakt, że najmłodszy operator komórkowy w Polsce podążył własną ścieżką, pomijając, jak na razie, niektóre wielkie miasta, a wybierając te, o średniej i małej populacji, np. na wschodzie i południu kraju, gdzie brakuje nadajników w sieci 5G u dwóch poprzedników. 

Z sieci 5G w przypadku dużych miast skorzystamy w Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie oraz Toruniu i… w przypadku miast wojewódzkich to wszystko! Niemniej, najnowszy standard telekomunikacji mobilnej w Play dostępny jest za to m.in. w okolicach Kołobrzegu, Ustki, Władysławowa, Mrągowa, Giżycka, Augustowa, Ostrowi Mazowieckiej, Sokołowa Podlaskiego, Łukowa, Leżajska, Jarosławia, Dębicy, Mielca, Nowego Targu, Zakopanego, Krosna, Jeleniej Góry oraz na Żywiecczyźnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!