SAMAR: Elektromobilność w Polsce, daleko za europejską średnią

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przeanalizował najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) i przygotował zestawienie sprzedaży za pierwsze trzy kwartały 2022 roku. Z danych wynika, że pod względem elektromobilności Polska wypada bardzo słabo na tle Europy. 

SAMAR: Elektromobilność w Polsce, daleko za europejską średnią
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 listopada 2022

Spadek sprzedaży aut, ale nie elektrycznych

Z danych ACEA wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku zarejestrowano 8.271.115 nowych samochodów osobowych. To oznacza dość wyraźny spadek, bo aż o 9,7% w ciągu roku. 

Ze statystyk ACEA przeanalizowanych przez SAMAR wynika jednak, że 12,1% nowo rejestrowanych samochodów to pojazdy z napędem elektrycznym (BEV). To oznacza, że od stycznia do końca września br. zarejestrowano aż 1.002.720 sztuk takich samochodów. To wzrost o 25,8% r/r. 

Polska daleko w elektromobilności

Analiza danych ACEA wskazuje, że na 30 krajów Starego Kontynentu Polska zajmuje odległe… 27 miejsce pod względem udziału samochodów z napędem elektrycznym w całości floty. Samochody te to zaledwie 2,5% wszystkich aut z polską rejestracją. To o 0,1 p.p. więcej niż ma 28. w rankingu Grecja. Za nami są także Czesi (2%) oraz Słowacja (1,7%). Wyprzedza nas jednak Chorwacja (2,8%). Jak zauważa SAMAR „od liderów, a nawet od średniej europejskiej (12,1%) dzielą nas lata świetlne” – czytamy w raporcie. 

Ile samochodów elektrycznych jest w powiecie? Powstała mapaIle samochodów elektrycznych jest w powiecie? Powstała mapaMartyna Kowalska

Kto jest liderem elektromobilności?

SAMAR zauważa, że niekwestionowanym liderem jest cały czas Norwegia, gdzie udział aut elektrycznych w całości floty wynosi już… 77,8%. Na drugim miejscu jest Szwecja (28,4%). Podium zamyka Islandia (27,8%).

Wynikiem powyżej 20% może pochwalić się jeszcze tylko czwarta w zestawieniu Holandia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!