Ogromna kara dla Uber

Uber ma zapłacić ogromną karę za to, że bez zgody umieszczał w serwisie listę lokalnych restauracji.

Ogromna kara dla Uber
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 grudnia 2022

Kara dla Ubera to 10 mln dolarów. To efekt ugody zawartej z miastem Chicago. Jak informuje Reuters, ponad połowa tej kwoty trafi do miejscowych restauracji, a 1,5 mln otrzymają władze miejskie jako zwrot kosztów dochodzenia.

Władze Chicago wystąpiły z pozwem ponieważ ich celem jest stworzenie „sprawiedliwego i uczciwego rynku, który chroni zarówno konsumentów, jak i firmy przed niezgodnym z prawem postępowaniem”. Według burmistrza Loriego Lightfoota, którego oświadczenie cytuje Reuters „właściciele i pracownicy restauracji w Chicago ciężko pracują, aby budować swoją reputację i służyć naszym mieszkańcom i gościom. Właśnie dlatego nasza branża hotelarska ma tak kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki i działa tylko wtedy, gdy istnieje przejrzystość i uczciwe ceny. Nie ma miejsca na oszukańcze i nieuczciwe praktyki”

Pozew przeciw Uberowi

Uber został pozwany za niezgodne z prawem zachowanie. Firma umieściła na swojej liście restauracje bez zgody. Mało tego. Obciążyła restauracje prowizjami przekraczającymi 15 %, co narusza miejskie rozporządzenie w sprawie limitu opłat. Uber zwrócił więc 3,3 miliona dolarów, a także zgodził się nie umieszczać restauracji w swojej aplikacji bez ich zgody.

Zgodnie z poniedziałkową ugodą Uber zapłaci dodatkowe 2,25 miliona dolarów restauracjom, które miały zostać obciążone prowizjami wyższymi niż limit opłat, oraz 500 tys. dolarów dla restauracji, które Uber umieścił na swoich platformach bez zgody i które obecnie nie mają umowy z Uberem.

Źródło: Reuters

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!