VPN – co to jest i jak działa?

VPN to hasło, które użytkownicy urządzeń mobilnych słyszą coraz częściej. Co to jest? Jak działa i w czym pomaga?

VPN – co to jest i jak działa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2022

Co to jest VPN?

VPN, czyli „Virtual Private Network” to wirtualna sieć prywatna. Zapewnia użytkownikom internetu bezpieczeństwo połączenia i chroni naszą prywatność. Dzięki skorzystaniu z VPN tworzy się szyfrowany tunel dla danych. VPN ukrywa adres IP użytkownika, przez co chroni jego tożsamość. Pozwala to również na bezpieczne korzystanie z publicznych hotspotów.

Po co jest VPN?

Można się zastanawiać, co daje nam VPN i do czego go wykorzystać? Prywatny użytkownik może użyć VPN chociażby do tego by obejrzeć zagraniczne filmy lub programy, które w Polsce są niedostępne. Wszystko dlatego, że dzięki VPN możemy „przekierować” ruch w taki sposób, by serwer odczytywał go jako zagraniczny.

VPN służy też do ochrony prywatności. Dzieję się tak ponieważ cały ruch użytkownika jest szyfrowany. Nikt z zewnątrz nie będzie miał możliwości zobaczyć, co robisz w internecie. VPN przyda się szczególnie wtedy, gdy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Można dzięki przeglądać strony z zachowaniem prywatności. Mówiąc wprost, ruch w sieci jest dla innych niewidoczny.

Jak działa VPN?

Żeby wyjaśnić działanie VPN warto zrozumieć, jak działa sieć internetowa. Gdy chcemy połączyć się z jakąś siecią, dostawca otrzymuje żądanie, które przekierowuje do konkretnego miejsca docelowego. W przypadku korzystania z VPN, najpierw jest przekierowanie do serwera VPN, a dopiero potem ruch kierowany jest do miejsca docelowego.

Rodzajów VPN jest bardzo dużo jednak najpopularniejsze rozwiązania tego typu kierowane są do konsumentów. Gdy użytkownik łączy się z wirtualną prywatną usługą sieciową, uwierzytelnia ona Twojego klienta z serwerem VPN. Serwer szyfruje wszystkie wysyłanych i otrzymywane dane.

Usługa VPN tworzy zaszyfrowany internetowy tunel. Zabezpiecza on dane przesyłane między Tobą a miejscem docelowym.

Gdy dane docierają do serwera, pakiet zewnętrzny jest usuwany w procesie deszyfrowania.

Co to jest tunelowanie VPN?

VPN wykorzystuje tzw. tunelowanie. Dane przechodzą przez tunel uprzednio uwierzytelnione. Serwer wykorzystuje szereg protokołów szyfrowania, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie jest w stanie sprawdzić informacji, które przechodzą między komputerem użytkownika, a wirtualnym miejscem docelowym.

Gdy taki tunel zostanie stworzony, urządzenie wysyła informacje na serwer VPN. Wtedy serwer dokonuje odszyfrowania danych i przekazuje je do konkretnego serwera WWW. Przy okazji ukrywa adres IP odbiorcy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!