Ktoś włamał się na moje konto na Instagram. Co robić?

Kiedy podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto na Instagramie, warto jak najszybciej zareagować. Dzięki temu możesz szybko odzyskać konto i zablokować działanie oszustów.

Ktoś włamał się na moje konto na Instagram. Co robić?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 listopada 2022

Konta na Instagramie coraz częściej atakowane

"Wiele osób, korzystając z Instagrama na co dzień, nie dba już o bezpieczeństwo konta w taki sposób, jak w przypadku Facebooka. Tymczasem na Instagramie pozostawiamy na swój temat ogromną ilość danych dodatkowo powiązanych bezpośrednio z Facebookiem (Instagram jest własnością Mety). A jeśli przez jakiś przypadek wykorzystujemy do Facebooka i Instagrama to samo hasło i adres e-mail czy login to mamy powiązanie kłopotu" - czytamy na Polityce Bezpieczeństwa.

Taka praktyka nie jest odosobniona. Oto, co należy zrobić, jeśli uznasz, że z Twoim kontem dzieje się coś niedobrego.

Facebook. Włamanie na konto. Co robić?Facebook. Włamanie na konto. Co robić?Monika Świetlińska

Jeśli uznasz, że ktoś włamał się na Twoje instragramowe konto lub je przejął, można wykonać kilka działań mających na celu jego zabezpieczenie. Niektóre z tych działań mogą być niedostępne w zależności od typu konta, które próbujesz odzyskać, ale Instagram zaleca wypróbowanie ich wszystkich.

Co zrobić po włamaniu na Twoje konto Instagram?

Jak zaleca Polityka Bezpieczeństwa, przede wszystkim należy sprawdzić, czy otrzymałe(a)ś wiadomość e-mail od Instagrama. Jeśli z adresu [email protected] przyszła wiadomość z informacją o zmianie adresu e-mail, można skorzystać z opcji „cofnij tę zmianę” dostępnej w wiadomości.

Trzeba też dokładnie sprawdzić maile, z którego otrzymujesz wiadomość. Wystarczy zmiana jednej literki lub znaku, aby stać się ponownie ofiarą cyberprzestępców. Zakładając, że mail jest dobry i ktoś próbuje przejąć Twoje konto, należy poprosić Instagram o link do logowania.

Aby potwierdzić, że jesteś właścicielem konta, możesz poprosić o wysłanie linku do logowania na adres e-mail lub numer telefonu. Prośbę o link do logowania można aktywować w ustawieniach aplikacji na telefon. Potem należy wprowadzić nazwę użytkownika, adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem, a kliknąć „Dalej” i postępować zgodnie z instrukcjami.

Potwierdzenie tożsamości 

Można też poprosić Instagram o kod zabezpieczający lub wsparcie, jeśli nie jesteś w stanie odzyskać konta przy użyciu otrzymanego linku do logowania. Te kwestie, jak zapewnia Polityka Bezpieczeństwa, też załatwisz przez aplikację, klikając zgodnie z poleceniami. Należy też upewnić się, że wprowadzony adres e-mail jest bezpieczny i że tylko Ty masz do niego dostęp. Po przesłaniu zgłoszenia należy spodziewać się wiadomości od Instagrama z informacją o dalszych krokach.

Jak zrezygnować z Instagrama?Jak zrezygnować z Instagrama?Michał Górecki

Warto pamiętać, ze w zależności od konta, Meta będzie chciała w różny sposób potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli zgłoszenie do działu pomocy dotyczy konta bez zdjęć, Facebook poprosi Cię o pomoc w zweryfikowaniu tożsamości poprzez podanie adresu e-mail lub numeru telefonu, przy którego użyciu zarejestrowano konto i typu urządzenia użytego do rejestracji, np. iPhone 11.

Jeśli sprawa dotyczy prośby o wsparcie dotyczące konta wraz ze zdjęciami, zostaniesz poproszony o zrobienie filmu selfie, na którym należy odwrócić głowę w różnych kierunkach. Przesłany film nigdy nie będzie opublikowany na Instagramie i zostanie usunięty w ciągu 30 dni przez firmę zgodnie z wytycznymi.

Było włamanie, ale mam dostęp

Co jeśli wciąż możesz się zalogować na swoim koncie na Instagramie? Jeśli uważasz, że zabezpieczenia konta zostały złamane lub podjęto taką próbę, ale wciąż możesz się zalogować, spróbuj wykonać te czynności, aby zadbać o bezpieczeństwo konta:

  • zmień hasło lub wyślij do siebie wiadomość e-mail umożliwiającą zresetowanie hasła,
  • włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w celu dodatkowego zabezpieczenia konta,
  • sprawdź, czy numer telefonu i adres e-mail widoczne w ustawieniach konta są poprawne,
  • zajrzyj do Centrum kont i usuń wszelkie powiązane konta, których nie rozpoznajesz,
  • cofnij uprawnienia dostępu przyznane podejrzanym aplikacjom zewnętrznym.

Jeśli zmieniono także inne informacje (w tym hasło) i nie możesz cofnąć zmiany adresu e-mail. Należy więc poprosić Instagram o link do logowania lub o kod zabezpieczający.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!