Dlaczego ferie są w różnych terminach?

Styczeń i luty to dla dzieci w całej Polsce czas odpoczynku od wytężonej nauki. W ubiegły poniedziałek w kilku województwach, między innymi na podkarpaciu, uczniowie rozpoczęli ferie zimowe. Są one rozłożone w czasie. Pewnie nie raz zadajesz sobie pytanie, dlaczego ferie są w różnych terminach? Przeczytaj nasz tekst! 

Dlaczego ferie są w różnych terminach?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 stycznia 2023

Ferie zimowe 2023 

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe odbędą się w terminach: 

  • 16-29 stycznia 2023 w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, 
  • 23 stycznia — 5 lutego 2023 r. w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim,
  • 30 stycznia — 12 lutego 2023 w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, 
  • 13 lutego — 26 lutego 2023 r. w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Ferie. Jak złożyć reklamację?Ferie. Jak złożyć reklamację?Rafał Stępniewski

Nowe zasady ferii zimowych obowiązują od roku szkolnego 2003/2004. Przed tą datą wszystkie szkoły miały ferie zimowe w tym samym terminie. Efektem takiego stanu rzeczy był odczuwalny dyskomfort dla wszystkich osób, które wybierały aktywny wypoczynek poza domem i chciało skorzystać z kurortów zimowych, stacji narciarskich. Bardzo duży problem stanowiło skorzystanie z komunikacji zbiorowej, a rezerwacja noclegu graniczyła z cudem. Ogromny tłok był na stokach narciarskich. 

Dlaczego zmieniono prawo i mamy ferie w różnych terminach? 

Zmiana prawa była szczególnie korzystna dla całej branży turystycznej, szczególnie dla hoteli, pensjonatów oraz atrakcji turystycznych zlokalizowanych w górach i kurortach narciarskich. Pozwoliło to obłożenie rozłożyć na niemal dwa miesiące. Daje to rok rocznie dłuższe przychody całemu sektorowi związanemu z turystyką. 

Kolejnym aspektem jest większa wygoda i bezpieczeństwo korzystania z atrakcji zimowych. Mniejsze obłożenie na stokach narciarskich pozwala na bardziej komfortową jazdę oraz jej mniejszą kolizyjność. Obciążenie transportu drogowego także rozkłada się w czasie, co pozwala na wygodne korzystanie z niego podczas podróży. 

Bezpieczne ferie – zasady zachowania sięBezpieczne ferie – zasady zachowania sięMikołaj Frączak

Jak Polacy spędzają ferie zimowe? 

Cały czas najpopularniejszą opcją wybieraną przez Polaków jest szusowanie na nartach w modnych kurortach narciarskich zlokalizowanych w polskich górach oraz za granicą. Dla dzieci i młodzieży, która nie ma możliwości wyjazdu na w świetlicach i domach kultury organizowane są ciekawe zajęcia dla dzieci w formie podobnej do wakacyjnych półkolonii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!