Wpadli kolejni szpiedzy z Rosji i Białorusi. Grozi im do 10 lat więzienia

To już kolejny przypadek, kiedy w ręce polskich służb wpada rosyjski szpieg. — W ostatnich dniach mężczyzna został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową i usłyszał zarzuty. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu — przekazały służby specjalne RP. Okazało się, że szpieg mieszkał w Polsce 18 lat. 

Wpadli kolejni szpiedzy z Rosji i Białorusi. Grozi im do 10 lat więzienia
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Dowody wskazują, że szpiegował w Polsce

- Na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego Żandarmeria Wojskowa zatrzymała obywatela Rosji podejrzanego o działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna, działając na zlecenie rosyjskich służb, prowadził działalność na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Do zatrzymania doszło 6 kwietnia — przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Rosyjski szpieg w Warszawie. To obywatel Polski!Rosyjski szpieg w Warszawie. To obywatel Polski!Michał Górecki

- Dowody zebrane przez SKW wskazują, że mężczyzna pozyskiwał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO — przekazują służby specjalne. Ponadto, jak wskazuje Prokuratura Krajowa, ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego wskazywały, że prowadząc działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej, miał m.in. gromadzić informacje o jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu i sytuacji kadrowej.

Zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego: "Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

Kim jest szpieg?

Podejrzany to obywatel Rosji, który w Polsce mieszka od 18 lat. Prowadził w naszym kraju działalność gospodarczą. W śledztwie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest analizom. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego.

Zatrzymani są też obywatele Białorusi

Dowody zgromadzone przez SKW w innej sprawie pozwoliły na zidentyfikowanie w ostatnich dniach także dwóch obywateli Białorusi prowadzących w Polsce działania wywiadowcze na rzecz białoruskich służb specjalnych. Na podstawie informacji SKW 4 kwietnia doszło do zatrzymania podejrzanych przez Żandarmerię Wojskową.

- Osoby te są podejrzane o działalność szpiegowską na rzecz białoruskich służb specjalnych. Zatrzymani realizowali na terenie RP zadania polegające na rozpoznawaniu obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności RP — przekazuje Żaryn.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Oba śledztwa pozostają rozwojowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!