Policja pokaże nowe malowanie radiowozów. Szykuje się rewolucja

Na czwartek, 28 kwietnia 2022 roku zapowiedziana jest premiera nowego oznakowania radiowozów pełniących służbę w polskiej Policji. Prezentacja aut według najnowszego wzoru odbędzie się podczas drugiego dnia targów Polsecure 2022 w Kielcach – informuje Komenda Główna Policji. 

Policja pokaże nowe malowanie radiowozów. Szykuje się rewolucja
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 kwietnia 2022

Nowe barwy radiowozów

Już 2 lutego 2022 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które zostało podpisane na początku roku. Zmienia ono warunki techniczne pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. To właśnie stąd wynika „zmiana barw” samochodów pełniących służbę w polskiej policji, w tym także w drogówce.

Lepsza widoczność samochodów policyjnych

Już wiadomo, że zmiana oznakowania samochodów policyjnych będzie wręcz radykalna. Choć przez lata zmieniał się sposób malowania radiowozów, jedna rzecz pozostawała niezmienna – ich karoserię, w różnych proporcjach pokrywał kolor niebieski i biały (srebrny). Teraz do tej palety barw dojdą odblaskowe żółto-zielone, fluorescencyjne pasy. Dokładnie to samo rozwiązanie będzie dotyczyło również motocykli wykorzystywanych w policyjnej flocie.

Dlaczego radiowozy zmienią kolor?

Jak wyjaśnia Komenda Główna Policji, zmiana oznakowania uprzywilejowanych pojazdów policji ma ważne uzasadnienie. Chodzi o to, by auta te były jeszcze lepiej widoczne, co ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo mundurowych, a także pozostałych użytkowników dróg. 

Kluczowe zmiany, oprócz wspomnianych fluorescencyjnych pasów obejmą również sygnały błyskowe. Odtąd zamiast 10 lamp LED, radiowozy będą wyposażone w 30 takich lamp Sama barwa i tło dla napisu świetlnego „Policja” nie będzie określone. 

Zmiana kolorystyki radiowozów w Europie

Podobne rozwiązania można spotkać w wielu krajach świata, np. na Wyspach Brytyjskich oraz w Niemczech, gdzie wprowadzane do służby radiowozy już posiadają żółto-zielone fluorescencyjne pasy. Faktycznie, takie pojazdy są widoczne z dużej odległości, nawet w kiepskiej widoczności np. we mgle czy w czasie intensywnych opadów.

Rozwiązanie to doskonale sprawdziło się w Norwegii oraz w Szwecji, gdzie z racji położenia geograficznego, dni jesienią i zimą są bardzo krótkie, a na północnych obszarach występuje zjawisko polarnej nocy. 

Nowa kolorystyka karetek pogotowia

Radiowozy to nie jedyne samochody uprzywilejowane, które zmieniają swoje barwy. Jak pisaliśmy przed rokiem w Dzienniku Prawnym, od 2030 roku, wszystkie ambulanse na polskich drogach mają być żółte.

MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska


ZDJĘCIE: POLICJA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!